• «از اینکه خوبی‌ها را رها کنید تا به عالی‌ترین‌ها برسید، هراس نداشته باشید» جان دی راکفلر

کنجکاوی صفت بارز نوابغ

کنجکاوی مفرط حوّا به ما اشتیاق، اشتها و گرسنگی داد.   باربارا گریزوتی هریسون

همه دانش بشری محصول کنجکاوی، پرسش و تلاش مداوم برای یافتن پاسخ آن‌ها است. تمام کشفیات مهم تاریخ در نتیجه یک سؤال ایجاد شده است. تمام نظریات فلسفی محصول پاسخگویی به برخی سؤالات است. تمام ایده‌های جدید نتیجه کنجکاوی اشخاص برای پاسخ به یک مسئله بوده است.

اینکه کنجکاوی از آموزش رسمی جان سالم به در می‌برد واقعاً یک معجزه است.   اینشتین

کنجکاوی و اشتیاق به دانستن، یکی از صفات مشترک نوابغ و افراد خلاق است. ما در کتاب خودنبوغ‌شناسی آمار یک پژوهش علمی در مورد نسبت تغییر میزان خلاقیت افراد با افزایش سن آنها ارائه دادیم. در آن آمار ۹۸ درصد کودکان بین سنین ۲ تا ۵ سال در سطح نبوغ قرار داشتند درصورتی‌که بین نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال این میزان به ۱۰ درصد کاهش می‌یافت. در افراد بالای ۲۵ سال فقط ۲ درصد در سطح نبوغ قرار داشتند. بنابراین به نظر می‌رسد که تحصیلات رسمی، فرآیند بلوغ و اجتماعی شدن، با سرکوب کنجکاوی طبیعی کودکان،  به‌جای توسعه و شکوفایی استعداد آنها، مانع تحقق آن شده و بیشتر نقشی محدودکننده و بازدارنده داشته است. این حقیقت، ضرورت نیاز به یک بازنگری اساسی در سیستم‌های آموزشی را آشکار می‌سازد.5 Comments

 1. با سلام.تشکر از سا یت خوبتون.کتاب خود نبوغ شناسی رو از کجا و چگونه تهیه کنم.با تشکر

  • ایرج گرامی
   سلام
   کتاب خودنبوغ شناسی در مراحل پایانی تولید می باشد و بزودی در سایت قرار خواهد گرفت
   با ما همراه باشید

 2. کنجکاوی یه معجزه است .من که نمی تونم ازش دست بردارم.با هر کنجکاوی یه چیز جدید متولد میشه.کنجکاوی به آدم شجاعت می ده تا سنت ها رو بشکنی و بخوای باز هم بیشتر بدونی.

 3. کنجکاوی یه معجزه است .من که نمی تونم ازش دست بردارم.با هر کنجکاوی یه چیز جدید متولد میشه.کنجکاوی به آدم شجاعت می ده تا سنت ها رو بشکنی و بخوای باز هم بیشتر بدونی.بیشتر بدونی تا بتونی تغییر بیشتری ببینی.

  • zhaleh گرامی
   پرسیدن و کنجکاوی مبنای تفکر است. همیشه تفکر با یک پرسش آغاز می شود و در نهایت به کشفی جدید منجر می شود. کنجکاوی موهبت بی نظیری است که معمولا روند سرکوب آن از کودکی آغاز می شود که به سرکوب تفکر می انجامد. مهارت سوال پرسیدن و مهارت فکر کردن هرگز در مدرسه و دانشگاه آموخته نمی شود بنابراین اکثر افراد فعالیت مغزی خود را با تفکر اشتباه می گیرند. تفکر اگر به معنای واقعی اتفاق افتد همواره زاینده و تحول ساز است، شاید به همین دلیل است که در آموزه های دینی یک ساعت تفکر از هفتاد سال عبادت برتر دانسته شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 2 =