• «شهامت، مقاومت در برابر ترس است؛ تسلط بر ترس است، نه عدم وجود ترس.» مارک تواین

راز ابدی خوشبختی و کامیابی

راز خوشبختی و کامیابی چیست؟

چگونه می‌توانیم سعادتمند و خوشبخت باشیم؟

چطور می‌توانیم زندگی خود را سرشار از شادی، آرامش، سلامتی و فراوانی کنیم؟

این سوالات همیشه ذهن انسان‌ها را به خود مشغول ساخته است.

همه‌ی ما انسان‌های نرمال و طبیعی، در جستجوی شادی، لذت، رفاه، سلامتی و آرامش هستیم. می‌خواهیم زندگی خوبی داشته و از تمام مواهب زندگی برخوردار باشیم. می‌خواهیم دوست داشته شویم و مورد توجه قرار گیریم. می‌خواهیم بیشتر و بیشتر لذت ببریم و شادی کنیم و در یک جمله همه‌ی ما می‌خواهیم خوشبخت و کامیاب باشیم.

انسان‌های بزرگ در هر عصری کوشیده‌اند راهی برای رسیدن به این هدف نشان دهند. پیامبران، حکما، ادبا، فلاسفه، هنرمندان، عارفان و روانشناسان سعی نموده‌اند بشریت را به‌سوی گنج خوشبختی هدایت کنند. در این راستا انبوهی از نظریات، تکنیک‌ها، مکاتب و مناسک ارائه شده است که بسیاری از آنها با همدیگر متفاوت و گاهی متناقض به نظر می‌رسند. اما آیا ممکن است که در پسِ تمام این آموزه‌های رنگارنگ، حقیقت مشترک و جهان‌شمولی برای دستیابی به خوشبختی و کامیابی وجود داشته باشد؟ در این مقاله نشان می‌دهیم که پاسخ مثبت است.

آفریده به صورت خدا

ما به صورت خدا آفریده‌ شده‌ایم. برخلاف سایر موجودات، ما از قدرت آگاهی، اراده و خلاقیت برخوردار هستیم. اما این‌ها فقط ابزارهای خداگونه ما هستند و عصاره وجودی ما، روحی است که خدا از وجود خود در ما دمیده است. و این روح است که وجود حقیقی ما را تشکیل می‌دهد. اگر ما به این حقیقت یقین حاصل کنیم که روحی هستیم که ازلی و ابدی است و پیوسته در مسیر شباهت بیشتر به روح خالص الهی در تکامل است، آنگاه بزرگ‌ترین گام را در جهت دستیابی به خوشبختی و کامیابی حقیقی برداشته‌ایم. انسان یک امکان و استعداد بالقوه است و قادر است به اختیار خویش در هر مرحله‌ای از وجود از جمادی تا الوهیت به فعل برسد. تمام شکوه وجود انسانی در این آزادی و قدرت انتخاب نهفته است.

ذهن معجزه‌گر

ذهن موهبتی جادویی است که به بشر عطا شده است. ذهن واسطه بین روح و جسم است. ما به‌عنوان یک روح با استفاده از ذهن خود در جهان مادی اثر می‌گذاریم. همه‌چیز از روح سرچشمه می‌گیرد. ذهن ما تصوری از خواسته‌ی ما می‌سازد و این تصور در صورت تقویت آن با تکرار و تمرین و اشتیاق و اقدام در جهان مادی تحقق می‌یابد. ما آزاد آفریده‌ شده‌ایم و از این ابزار ذهنی به هر شکلی که مایل بودیم می‌توانیم استفاده کنیم.

 ما با نزدیک‌تر شدن به منشأ وجودی خویش، آرامش، سرور، شادمانی و غنای بیشتری را تجربه می‌کنیم. پس به طور کلی خوشبختی و سعادت حقیقی ما در گرو نزدیکی هرچه بیشتر به آن منشأ و در نهایت یکی شدن با آن است. نیروی مرموزی در عالم هست که این جاذبه را ایجاد می‌کند که هنوز شناخت چندانی از آن نداریم. این نیروی ناشناخته «عشق» نام دارد.

جهان، عشق است

عشق علت وجودی ماست. هر هدف و خواسته‌ای که بر بنیانی غیر از عشق و محبت استوار باشد جز آفرینش درد، رنج و ترس بیشتر، حاصلی نخواهد داشت. عشق نیروی بنیادی عالم، آدم و معنای وجودی آنهاست. عشق همان میل، علاقه و گرایش است. عشق همان دوست داشتن است. عشق همان اشتیاق است. اما با تمام این‌ها فراتر از آنهاست. ادبیات ما گنجینه‌ای از کشف و شهود در باب عشق است. عشق نیروی آفرینندۀ همه‌چیز و دربردارندۀ معنای حقیقی زندگی است.

جهان عشق است و دیگر زرق‌سازی           همه بازی است الا عشق‌بازی   (نظامی)

ما با عشق سرشته شده‌ایم و ناگزیر از ابراز عشق هستیم، آنچه متفاوت است فقط کیفیت و موضوع عشق است. هر کسی به چیزی علاقه و گرایش دارد اما غایت تمام آنها یکی است و به مبدأ خود بازمی‌گردد.

عاشقی گر زین سر و گر زان سرست            عاقبت ما را بدان سر رهبرست    (مولوی)

با وجود خروارها صفحه کتاب درباره‌ی عشق، هنوز از حقیقت عشق بسیار کم می‌دانیم.  عشق به مثابه یک نیروی ملموس و موثر هنوز کشف نشده است. حتی بزرگ‌ترین کاشفان و جویندگان اسرار و عرفان نیز خود را در بیان حقیقت عشق ناتوان می‌یابند.

هرچه گویم عشق را شرح و بیان                چون به عشق آیم خجل باشم از آن   (مولوی)

بااین‌حال، همه ما احساس عشق، محبت و دوست داشتن را تجربه و درک می‌کنیم. محبت، دوست داشتن و عشق ورزیدن مقصود غایی وجود ماست. عشق در تمام فعالیت‌های روزانه ما نیز نقشی اساسی دارد. تمام رفتارهای ما تحت تأثیر امیال و گرایش‌های درونی ماست. همۀ این تمایلات مراتبی از عشق است. عشق و اشتیاق شدید، برای دستیابی به هر خواسته‌ای دارای قدرتی جادویی است.

منبع بیکران فراوانی

هر یک از ما از درون به بی‌نهایت وصل هستیم و همان طور که رالف والدو امرسون، فیلسوف و شاعر آمریکایی، گفته «آنچه در درون ما قرار دارد به مراتب بزرگتر از آن چیزی است که در پیش روی ما قرار دارد.» همه ما در درون خود منبع بیکرانی از عشق، استعداد و ثروت داریم. هر یک از ما منبع بی‌پایان و باشکوهی از توانایی‌ها و قابلیت‌های شگفت‌انگیز هستیم. ما باید تلاش کنیم تا با شناخت خود و شکوفا ساختن پتانسیل‌های درونی‌مان به بهترین کسی که می‌توانیم، تبدیل شویم. تنها در این صورت است که طعم خوشبختی و سعادت حقیقی را خواهیم چشید. ما آفریده‌شده‌ایم که موهبت‌های خدایی خویش را به ظهور برسانیم.

اگر با بیشترین قابلیت  خود زندگی نکنید به خداوند خیانت کرده‌اید.      لویس لوینسون، مجسمه‌ساز آمریکایی

آفتابی لبِ درگاهِ شماست!

پس ما وجودی الهی، ازلی و ابدی هستیم که از گوهر عشق سرشته شده‌ایم؛ با قابلیت‌های بیکران در وجود خویش. ما به‌ منظور تحقق طرح و رسالت خاصی به این جهان آمده‌ایم و رسالت ما با هدف خلقت و معنای وجودی ما پیوند دارد. همان طور که نویسندۀ هندی‌ دیپاک چوپرا در کتاب «هفت قانون معنوی موفقیت» می‌گوید «جوهر راستین وجود ما معنوی است. ما موجوداتی معنوی هستیم که در قالب جسمانی متجلی شده‌ایم. انسان‌هایی نیستیم که گهگاه تجربه‌های معنوی دارند بلکه برعکس موجوداتی معنوی هستیم که گهگاه تجربه‌هایی انسانی داریم. ما اینجا هستیم تا ضمیر برتر یا جوهر معنوی خود را کشف کنیم. باید خودمان دریابیم که خدای درونمان می‌خواهد زاییده شود تا بتوانیم الوهیت درونمان را بیان و عیان کنیم.» برای کشف این جوهر معنوی و رسالت شخصی، هر یک از ما باید در اعماق وجود خویش کاوش کنیم و به این سؤال پاسخ دهیم که هدف از آفرینش ما چه بوده و برای چه مقصودی به این جهان آمده‌ایم؟ این همان آفتابی است که لب درگاه وجودمان، پشت دروازه‌های ترس، جهل و روزمرگی پنهان است و اگر این درها را بگشاییم به رفتار ما خواهد تابید و ما را به خوشبختی و کامیابی حقیقی رهنمون خواهد ساخت.

«من به آنان گفتم:

آفتابی لب درگاه شماست

 که اگر در بگشایید بر رفتار شما می‌تابد.»        سهراب سپهری


حتما بخوانید!

موفقیت، برنده شدن و خوشبختی

دوست عزیز! لطفا نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

86 − 79 =