• کودک، پدر انسان است. ووردزورث

اصول قدرتمند برای کسب ثروت سریع

اصول قدرتمند برای کسب ثروت سریع

آیا به ثروت دلخواه خود رسیده‌اید؟ اگر پاسختان منفی است، چرا سرعت کسب ثروت خود را بیشتر نمی‌کنید؟ شاید تنها چیزی که برای کسب ثروت سریع کم دارید، آشنایی با چند اصل قدرتمند و تضمین شده باشد. اصول، قواعدی کلی‌اند که همیشه و همه جا کاربرد دارند. پس این اصول اساسی برای کسب ثروت سریع را از دست ندهید!

چرا کسب ثروت سریع ممکن است؟

اکنون ما در دنیایی کاملاً متفاوت از گذشته به سر می‌بریم. فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات آن‌چنان جهان ما را دگرگون ساخته که حتی همین بیست سال پیش نیز تصور آن‌ها بسیار سخت بود. این تحولات شیوه‌های سابق اقتصاد و کسب و کار را نیز دچار تغییرات اساسی کرده است. بنابراین قواعد کسب و کار نیز دچار تحول شده است. ما در عصر تغییرات سریع به سر می‌بریم. «واقعیت فعلی این است که اکثر ما در طول زندگی‌مان، هفت تغییر کامل را در حرفه یا کسب و کارمان پشت سر می‌گذاریم و میانگین طول هر کدام از آن‌ها حدود پنج سال است. معنی‌اش این است که شما یا در همین مدت کوتاه «به مال و منال می‌رسید» یا اصلاً نمی‌رسید. چرخه‌ی محصولات هم عوض شده است: قبلاً مراحل شروع – رشد – جا افتادن – اشباع – نزول، بیست سال طول می‌کشید. حالا محصول یا کسب و کار شما می‌تواند در پنج سال یا کمتر، مثل دایناسورها منقرض و منسوخ شود!» تغییرات سریع، از ویژگی‌های بارز زمانه‌ی ماست.

 افراد بسیاری مخالف هر نوع تغییر و تحول هستند و معمولاً تغییرات به ضرر آن‌ها تمام می‌شود. اما عده‌ی دیگری هستند که از تغییرات استقبال می‌کنند و آن را به شکل فرصتی برای یادگیری، پیشرفت و کسب درآمد بیشتر و سریع‌تر می‌بینند.

«هر بار که در تکنولوژی، قانون، سلیقه‌ی اجتماعی، مُد، بازار یا جدیدترین لغات باب روز در  کسب و کار، تغییری به وجود می‌آید… کسی پولدار می‌شود! امروز این تغییرات دارند دقیقه‌ای رُخ می‌دهند و هر روز مردم دارند با استفاده از آن‌ها میلیونر می‌شوند. شما هم می‌توانید یکی از این افراد باشید!»  تی هارو اکر

اصل اول: یک ذهنیت ثروت سریع ایجاد کنید

چه مدت زمانی برای کسب ثروت دلخواهتان در نظر گرفته‌اید؟ شاید تاکنون اسم قانون پارکینسون به گوشتان خورده باشد. بیان‌های مختلفی از این قانون وجود دارد. یک بیان قانون پارکینسون می‌گوید که «هر کاری همان قدر طول می‌کشد که برای آن زمان در نظر گرفته‌اید.» و البته معمولاً بیشتر نیز طول می‌کشد ولی کمتر پیش می‌آید که زودتر از زمان پیش‌بینی شده به اتمام برسد. این قانون در مورد ثروتمند شدن هم صادق است. اگر تصمیم گرفته‌اید که در طول ده سال آینده به ثروت دلخواهتان برسید، بعید است که در مدت کمتر به این هدف دست پیدا کنید. مدت زمانی که انتظار دارید به ثروت دلخواه برسید به ذهنیت شما در مورد سرعت کسب درآمد بستگی دارد. پس لازم است که ابتدا ذهنیت کسب ثروت سریع را در خود ایجاد کنید.

ذهنیت ثروت سریع از دو باور تشکیل شده است:

باور اول: به سرعت ثروتمند شدن ممکن است.

باور دوم: به سرعت ثروتمند شدن برای «شما» ممکن است.

همه ما اخباری در مورد کلاه‌برداری‌های کلان، اختلاس‌های میلیاردی، ثروت‌های بادآورده، میلیاردرهای یک‌شبه و امثال این‌ها شنیده‌ایم. این نوع راه‌های غیرقانونی کسب ثروت سریع، هر نوع ادعای ارائه‌ی راهکارهای کسب ثروت سریع را با تردید مواجه می‌کند و به همین دلیل در مورد «سریع ثروتمند شدن» بدبینی بسیاری وجود دارد. اما همان طور که گفتیم در اقتصادِ عصرِ تغییراتِ سریع، امکانات و فرصت‌های بسیاری برای کسب ثروت سریع فراهم است. با وجود اینترنت، شما به طور بالقوه به تمام بازارهای جهان برای عرضه محصول و خدمات خود دسترسی دارید. با استفاده از این شرایط، افراد بسیاری در طول چند سال به ثروت‌های میلیاردی دست یافته‌اند. پس کسب ثروت سریع به روش قانونی برای همه ممکن است. بنابراین قبل از هر چیز ذهنیت کسب ثروت سریع را در خود ایجاد کنید.

آیا باور دارید که کسب ثروت سریع برای شما ممکن است؟ اینکه تا اینجای این نوشته را خوانده‌اید نشان می‌دهد که به کسب ثروت سریع علاقه‌مند هستید. در این صورت مطمئناً می‌توانید دانش و مهارت‌های لازم را یاد بگیرید. «همیشه می‌توانید چیز بیشتری باشید، چیز بیشتری انجام بدهید، چیز بیشتری داشته باشید؛ چون همیشه می‌توانید چیز بیشتری یاد بگیرید.» اگر اشتیاق کافی برای کسب ثروت سریع داشته باشید، می‌توانید به آن دست یابید. بیشتر افراد در حال حاضر نیز سخت کار می‌کنند. پس «اگر به هر حال سخت کار خواهید کرد، می‌توانید در عین حال ثروتمند هم بشوید… و هر چه سریع‌تر هم بهتر.»

اصل دوم: ارزشی بزرگ ارائه کنید

«اگر ارزش هنگفتی ارائه کنید، هیچ اشکالی ندارد که در برابر آن پول هنگفتی بخواهید.»  جیمز آرتور ری

همان طور که در مقاله‌ی مثلث درآمدزایی مهارت چیست و چه عواملی بر آن موثرند؟ توضیح دادم درآمد شما نسبت مستقیمی با سطح مهارت‌های شما، میزان تقاضا برای مهارت‌های شما و دشواری جایگزین کردن شما با دیگران، دارد. این سه عامل در کل میزان ارزش شما را در بازار مشخص می‌کند. شما می‌توانیدد با استفاده از این سه عامل و ایجاد خلاقیت و تمایز در مهارت، خدمات و محصولات خود، ارزش خود را در بازار بالا ببرید. در نهایت مقدار پولی که به شما پرداخت می‌شود متناسب با ارزشی است که کالا یا خدمات شما از نظر بازار دارد. پس برای کسب ثروت سریع باید ببینید چه ارزشی را در مقیاس بزرگ می‌توانید به بازار عرضه کنید. ارائه خدمات شخصی در مقایسه با فروش کالا و محصولات، تفاوت اساسی در مقیاس ارائه ارزش دارند.

 در ارائه محصول و کالا به طور بالقوه سقفی برای فروش و ارائه ارزش وجود ندارد اما در ارائه خدمات شخصی چنین نیست. اگر شما یک کارمند، پزشک، مربی بدن‌سازی، تعمیرکار، وکیل و یا دارای هر نوع مهارت و تخصص از این نوع، هستید به کارهایی مشغول می‌باشید که شخصاً باید خدمات ارائه کنید. در این صورت، درآمد شما دارای سقف محدودی خواهد بود زیرا زمان و انرژی شما محدود است. با این شرایط، سه راهکار برای ارائه ارزش بیشتر و بالا بردن سقف درآمد برای شما وجود دارد.

  • راهکار اول: یک کالا عرضه کنید.

بهتر است کالای شما متناسب با کسب و کار فعلی شما و در راستای خدماتی باشد که در حال حاضر ارائه می‌کنید و مورد استفاده مشتریان فعلی شما باشد. مثلاً اگر مربی بدن‌سازی هستید می‌توانید کالاهایی را در رابطه با سلامتی، تناسب اندام، انواع مکمل‌های غذایی، کتاب و نرم‌افزارهای مرتبط و شبیه آن‌ها عرضه کنید.

  • راهکار دوم: راه دوم تکثیر خودتان است.

 یعنی به جای اینکه فقط یک مربی بدن‌سازی باشید، یک باشگاه بدن‌سازی داشته باشید و با آموزش مربیگری بدن‌سازی به افراد، باشگاه‌های خود را نیز تکثیر کنید.

  • راهکار سوم: یک منبع درآمد دومِ مناسب پیدا کنید

اگر دو روش بالا برای شما عملی نیست و همچنان می‌خواهید وضعیت قبلی شغل خود را حفظ کنید می‌توانید یک منبع درآمد دوم برای خود پیدا کنید که امکان ارائه ارزش و سقف درآمد بالا را داشته باشد. برای این منظور باید دنبال فرصت‌های مناسب درآمدزایی باشید.

اصل سوم: زمان‌سنجی؛ کسب و کار درست را در زمان درست انتخاب کنید

هر کالا یا خدماتی در بازار معمولاً دارای دوره‌های اوج و فرود است. راز کسب ثروت سریع این است که موج‌های در حال اوج گرفتن بازار را بشناسید و بر آن‌ها سوار شوید. سنجش شرایط بازار و زمان‌سنجی یکی از مهارت‌های ضروری برای تشخیص فرصت‌های پول‌ساز است. حالت بهینه آن است که وارد یک «فرصت صفر کیلومتر» شوید یعنی کالا یا خدماتی که در آن تقاضا بالا اما عرضه کم است. به مرور عرضه زیاد شده و میزان سودآوری کم می‌شود، اینجا زمانی است که باید از بازار خارج شوید.

اصل چهارم: سیستم به وجود بیاورید

«سیستم‌ها به افراد عادی امکان می‌دهند که به نحوی قابل پیش‌بینی به نتایج خارق‌العاده برسند. هر چند که بدون یک سیستم، افراد خارق‌العاده هم سخت است که به نحوی قابل پیش‌بینی به نتایجِ حتی عادی برسند.» مایکل گربر

سیستم،  یک روند قابل پیش‌بینی دستیابی به یک هدف بر مبنای یک مجموعه منطقی و مشخص از اصول راهنمای عملی است. سیستم در کسب و کار نیز معنی روشنی دارد: یک سیستم کسب و کار، روند تکرارپذیری است که سود ایجاد می‌کند. سیستم مثل یک پیِ محکم و استوار برای کسب و کار است که شما را قادر می‌سازد در حالی که توسعه پیدا می‌کنید بتوانید کالا یا خدماتتان را به طور مؤثر و کارآمد در کمیتی بیشتر بفروشید و پشتیبانی کنید.

برای ایجاد یک سیستم کسب و کار کارآمد باید آن را ساده نگه درید. بخش‌های مختلف آن شامل تولید، بازاریابی، فروش و مدیریت باید جریانی روان و تقریباً خود به خود داشته باشند. سیستم شما باید سازمان‌یافته باشد، سود ایجاد کند و باید تحمل توسعه‌ی سریع را داشته باشد. برای اینکه به سرعت به ثروت برسید، سیستم شما باید یک روند تکرارپذیر باشد که بتواند بدون شما کار کند. اگر کسب و کارتان برای ادامه کار به حضور فیزیکی شما احتیاج داشته باشد، فقط می‌تواند به اندازه‌ی تلاش شخصی شما رشد کند و از آنجا که هرقدر که شما پرانرژی باشید فقط ۲۴ ساعت در شبانه روز وقت دارید؛ درآمد شما محدود خواهد بود. شما به عنوان یک کارآفرینِ ثروت سریع، باید یک هماهنگ‌کننده و رهبر ارکستر باشید نه قسمتی از چرخ و مهره‌ی سیستم.

اصل پنجم: تکثیر کنید

سیستمی سازمان‌یافته که بدون حضور شما کمیت بزرگی از ارزشتان را ارائه و پشتیبانی کند، این اجازه را به شما می‌دهد که آن را تکثیر کنید. مبنای ایجاد تکثیر این سؤال است که «چطور کالا یا خدماتم را به دست بیشترین تعداد افراد برسانم؟» شما باید کالا، خدمات و خود کسب و کارتان را تا جای ممکن تکثیر کنید. تمام فروشگاه‌های زنجیره‌ای، فروش نمایندگی و بازاریابی شبکه‌ای از روش تکثیر استفاده می‌کنند. یک راهکار ثروت سریع پیدا کردن خریدارانی است که بتوانند حجم بزرگی از کالا یا خدمات شما را بخرند یا بفروشند. به این روش تا جایی که می‌توانید شبکه ایجاد کنید و آن‌ها را توسعه دهید. وقتی بر شیوه تکثیر مسلط شوید، پول درآوردن برای شما بسیار ساده و سریع خواهد شد.

اصل ششم: از قدرت اهرم‌ها استفاده کنید

«یک اهرم بلند و یک تکیه‌گاه به من بدهید تا زمین را با آن جابه‌جا کنم.»  ارشمیدس

دستگاه اهرمی به شما اجازه می‌دهد که با صرف نیرویی اندک بتوانید کارهای بزرگی انجام دهید. به طور کلی هر جا پول زیادی انباشته شود، به این معنی است که قانون اهرم رعایت شده است. اهرم به شما اجازه می‌دهد که به جای بیشتر کار کردن، هوشمندانه‌تر و سریع‌تر کار کنید. استفاده از اهرم به این معنی است که با کار کمتر، بیشتر انجام می‌دهید و نتیجه‌ی بیشتری می‌گیرید. «اگر از اهرم استفاده نمی‌کنید، دارید بیش از حد زیاد زحمت می‌کشید و بیش از حد کم پول در می‌آورید!» استفاده از اهرم با جایگزین کردن خودتان شروع می‌شود به طوری که بتوانید حتی وقتی که در خواب یا در مسافرت هستید، ارزش، کالا و خدماتتان را در اختیار مردم بگذارید و بفروشید. امروزه اینترنت و شبکه‌های اجتماعی فرصتی بسیار عالی برای ایجاد اهرم است. استفاده از شبکه‌ی مشتریان فعلی با ایجاد مشوق و جایزه برای معرفی مشتریان جدید یک روش دیگر برای ایجاد اهرم است. شراکت یا همکاری با دیگران نیز از راهکارهای بسیار مؤثر ایجاد اهرم است. «اهرم یک طرز فکر است. یک هنر است. یک علم است. اهرم یک قطعه‌ی اساسی از پازل ثروت سریع است. اهرم، اغلب مشخص‌کننده‌ی آن‌هایی است که به سرعت استقلال مالی ایجاد می‌کنند از کسانی که تا آخر عمرشان به تقلا ادامه می‌دهند.»

در دنیای کسب و کار پنج نوع کاربرد اهرم وجود دارد:

  • استفاده از پول دیگران
  • استفاده از تجربه‌ی دیگران
  • استفاده از فکر و دانش دیگران
  • استفاده از زمان دیگران
  • استفاده از کار دیگران

اگر بتوانید از هر کدام از این اهرم‌ها به بهترین نحو استفاده کنید، جریان ثروت انبوه و سریع را به سوی خود شاهد خواهید بود.

اصل هفتم: کسب و کارتان را بفروشید

وقتی کسب و کار شما راه افتاد و به درآمدزایی خوبی رسید باید یک تصمیم مهم بگیرید. شما می‌توانید کسب و کار خود را شخصاً اداره کنید، می‌توانید امور را به دیگران بسپارید و درآمد انفعالی زیادی داشته باشید یا می‌توانید بخشی از کسب و کار خود را بفروشید یا ترکیبی از این کارها را انجام دهید. اما اگر به دنبال ثروت سریع هستید بهتر است که کسب و کار خود را بفروشید. «هیچ وقت با اداره‌ی یک کسب و کار، به اندازه‌ی فروش یک کسب و کار، پول در نخواهید آورد!» پرسودترین کالایتان برای فروش، خود کسب و کارتان است. شما باید از همان شروع کار به فکر فروش کسب و کارتان باشید و باید آن را دارای سیستمی کنید که تبدیل به یک ماشین درآمدزایی خودکار شود و بتواند بدون حضور شما هم کار کند. در این صورت کسب و کار شما ارزش بالایی خواهد داشت و فروش آن ثروت سریع و بالایی را نصیب شما خواهد کرد.

اصل هشتم: همین حالا انجامش بدهید!

«زندگی کوتاه است! هر کار که می‌خواهید انجام بدهید، همین حالا انجامش بدهید. هر چیزی که می‌خواهید باشید، همین حالا باشید. هر چیزی که می‌خواهید داشته باشید، همین حالا به دنبالش بروید! وقتی پای چیزهای مهم زندگی وسط می‌آید، تا فردا صبر نکنید. فردا ممکن است نیاید.» تی هارو اکر

راز موفق کسب نتایج عالی در آینده، انجام کارهایی در لحظه‌ی حال است. مناسب‌ترین زمان برای ایجاد سیستم تولید ثروت سریع، همین حالا است. همین امروز شروع کنید تا هر چه زودتر به یک استاد ثروت سریع تبدیل شوید. همیشه در حال آموختن باشید و بدانید بهترین سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری روی خودتان است. «درآمدتان فقط به آن اندازه‌ای می‌تواند رشد کند که خودتان رشد کنید.» معلومات جدید کسب کنید. چیزهای جدید یا بگیرید و شگردهای ثروت سریع را در کسب و کارتان به کار ببندید و ببینید که چگونه درآمدتان به شکل جهشی افزایش می‌یابد.

«سیستم کسب ثروت سریع، فراتر از پول درآوردن است. این توانایی است که از سفر در این مسیر لذت ببرید و کسب و کارتان را بدون تنش و تقلای معمول رشد بدهید. ثروت فقط پول نیست. برای بیشتر افراد، ثروت شامل وفور پول، وقت آزاد، روابط عاشقانه، آرامش درونی، داشتن احساس معنا و کامیابی است.» تی هارو اکر

منابع:

ثروت سریع، تی هارو اکر، ترجمه افشین ابراهیمی، انتشارات نسل نواندیش

گفتگو با میلیونرها، جلد ۷، مایک لیتمن و جیسن آمن، ترجمه افشین ابراهیمی، انتشارات نسل نواندیش

ذهنیت میلیون دلاری، جیمز آرتور ری، ترجمه افشین ابراهیمی، انتشارات نسل نواندیش

میلیونر یک دقیقه‌ای، مارک ویکتور هنسن و رابرت آلن، ترجمه امیر بهنام، انتشارات نسل نواندیش

 

نوشته شده توسط موسی توماج ایری برای چطور

2 Comments

  1. این مقاله جز ارزشمندترین و مفیدترین مقالاتی بود که تابحال خوانده ام.موفق باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 60 = 62