• ۳ چیز در زندگی ثابت است: تغییر، انتخاب و اصول. – استفان کاوی

از بیکاری تا بیگاری؛ آیا راهی آسان‌تر برای کسب درآمد و ثروت وجود دارد؟ (قسمت سوم)

از بیکاری تا بیگاری؛ آیا راهی آسان‌تر برای کسب درآمد و ثروت وجود دارد؟ (قسمت سوم)

 

پاداش طبیعت برای پیگیری نبوغ ذاتی

به دلایل عصب‌شناختی، فعالیت درزمینهٔ نبوغ ذاتی همواره با لذت و شادی همراه است. اشتیاق و لذت بااستعداد و توانایی همسو است. استعدادهای شما ناشی از خطوط قدرتمند و پرسرعت اتصالات شبکه عصبی شماست. این اتصالات یک‌بار و برای همیشه ساخته‌شده‌اند. شما در هر روز صدها تصمیم کوچک و بزرگ می‌گیرید. شما قادر نیستید روی هر تصمیم کوچکی فکر کنید بنابراین غریزی عمل می‌کنید. در این حالت مغز شما کاری را می‌کند که طبیعت در این مواقع انجام می‌دهد: راهی را پیدا و طی می‌کند که دارای کمترین مقاومت باشد، یعنی استعدادهای شما.

قوی‌ترین شبکه‌های عصبی شما طوری طراحی‌شده‌اند که اگر آنها را به کار ببرید، احساس خوبی به شما دست می‌دهد. منشا حقیقی شادی ناشی از پیگیری علایق و نبوغ ذاتی در اصل روح ماست که همواره شیفته تحقق و شکوفاییِ والاترین ابعاد وجودی ماست. این لذت و شادی در جسم ما با تحریک اتصالات پرسرعت شبکه عصبی و ترشح برخی هورمون‌ها تجربه می‌شود. ما ازلحاظ زیست‌شناختی طوری برنامه‌ریزی ‌شده‌ایم تا کار عاشقانه خود را که همسو با استعدادها و نبوغ ذاتی‌مان است را دنبال کنیم. پس نبوغ ذاتی شما به‌صورت فعالیتی متجلی می‌شود که شما از انجام آن لذت می‌برید و همچنین آن کار را به‌راحتی و بدون تقلا انجام می‌دهید. در طول انجام آن احساس شور و هیجان دارید. اشتیاق وافری نسبت به انجام آن دارید. علت همهٔ این احساسات خوب همان شبکهٔ عصبی خاص و منحصربه‌فرد شماست. طبیعت فقط در جهت تلاش در جهت شکوفایی نبوغ ذاتی خودتان، به شما پاداش می‌دهد!

یافتن کار عاشقانه و استعداد نبوغ‌آمیز

برخی نشانه‌های فعالیتی که نبوغ ذاتی شما را آشکار می‌کند:

 • این فعالیت برای شما لذت‌بخش و شادی‌آور است
 • فعالیت شما راحت، بدون زحمت و لذت‌بخش است
 • فعالیت به معنای واقعی کلمه برای شما معنادار است
 • وقتی به آن فعالیت می‌پردازید، گذر زمان را حس نمی‌کنید
 • فعالیت باعث می‌شود که احساس خوبی در مورد خودتان پیدا کنید
 • کار دیگری وجود ندارد که بخواهید آن را انجام دهید
 • از آن فعالیت به خاطر خودش لذت می‌برید نه به‌عنوان وسیله‌ای برای دستیابی به هدفی دیگر

 حالا شما از انجام چه کار یا فعالیتی لذت می‌برید؟

 • چه کاری شما را به هیجان می‌آورد؟
 • از انجام چه کاری در اوقات فراغت خود لذت می‌برید؟
 • چه کاری شما را به وجد می‌آورد؟
 • آیا چیزی هست که شما را چون یک کودک به هیجان آورد؟
 • به‌عنوان یک بزرگ‌سال باید ببینیم که در کودکی بیش از همه به چه بازی‌هایی علاقه داشتیم و در حال حاضر چه بازی و تفریحی بیش از همه برای ما لذت‌بخش، هیجان‌انگیز و معنادار است؟

اگر هنوز پاسخ را نیافته‌اید فرض کنید که در یک قرعه‌کشی مبلغ بسیار زیادی پول برنده‌ شده‌اید که تا آخر عمر شما تمام نمی‌شود. در این صورت چطور زندگی می‌کردید و چه کاری انجام می‌دادید؟

بسیاری می‌گویند:

به دور دنیا سفر می‌کردم

در جزایر قناری به استراحت می‌پرداختم

و از این قبیل.

منظور این است که بعد از مسافرت و کسب لذات دیگر چکار می‌کردید؟

اگر بتوانید خود را در آن شرایط تصور کنید حتماً قادر به تشخیص علاقه و اشتیاقتان خواهید بود.

«منبع اصلی ثروت وسرمایه در جهان کنونی موضوعات و چیزهای مادی نیستند بلکه ذهن، روح و تصورات انسان و اعتقاد داشتن به انجام کارهایی که در آینده و با اشخاصی است که با آنها روبرو می شویم.»   استیو فاریز، ناشر میلیاردر

تبدیل نبوغ ذاتی به ثروت مادی

حالا ما می‌دانیم که به چه کاری  عشق می‌ورزیم. کاری که طبیعتاً با استعدادها و توانایی‌ها یعنی نبوغ ذاتی ما نیز همسو است. حالا باید این اشتیاق و استعداد را با مقصد و معنای زندگی خود پیوند بزنیم. پیدایش ما بر روی این سیاره اتفاقی نیست بلکه برای مقصودی خاص به دنیا آمده‌ایم. رسالت شخصی نشان‌دهنده همین مقصود و غایت زندگی ماست.

رسالت شخصی با هدف متفاوت است. اهداف جایی است که ما به‌سوی آن حرکت می‌کنیم و وقتی به آن رسیدیم دیگر کار پایان می‌یابد. اما رسالت شخصی چون قطب‌نمایی مسیر و جهت زندگی ما را مشخص می‌کند. رسالت یا غایت، بی‌نهایتی مستمر و مستقل از زمان است که تنها جهت را می‌نمایاند و فقط می‌توان با آن هم‌سو شد. ما اهداف خود را تعیین می‌کنیم ولی رسالت را باید کشف کنیم.

رسالت ما با هدف خلقت و معنای وجودی ما پیوند دارد. جوهر راستین وجود ما معنوی است. ما موجوداتی معنوی هستیم که در قالب جسمانی متجلی شده‌ایم. انسان‌هایی نیستیم که گهگاه تجربه‌های معنوی دارند بلکه برعکس “موجوداتی معنوی هستیم که گهگاه تجربه‌هایی انسانی داریم”. ما اینجا هستیم تا ضمیر برتر یا جوهر معنوی خود را کشف کنیم. باید خودمان دریابیم که خدای درونمان می‌خواهد زاییده شود تا بتوانیم الوهیت درونمان را بیان و عیان کنیم.

وقتی رسالت شخصی خود را کشف کنیم و  با انجام کار عاشقانه‌مان که نبوغ ذاتی ما را بکار می‌گیرد در جهت ارائه خدمت و ارزشی به جهان گام برداریم، لذت، اشتیاق، معناداری و ثروت سرشار، برکت و فراوانی را  تجربه می‌کنیم.

«برای کشف، پرورش و اهدای نبوغ خود به جهان باید شهامت داشته باشید.»        رابرت کیوساکی، نویسنده «پدر پولدار پدر بی‌پول»

2 Comments

 1. ممنون از مقاله ارزشمند شما

 2. تشکر مقاله مفیدی بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 2