• زندگی مسئله‌ای برای حل‌کردن نیست، واقعیتی است که باید آن را تجربه کرد. – سورن کی‌یر‌کگارد

کتاب الکترونیک به سوی خودشکوفایی

کتاب الکترونیک به سوی خودشکوفایی

 

مشخصات: کتاب الکترونیک،  ۱۰۰ صفحه،  PDF،  حجم: ۸۶۷ kb


14900 تومان – افزودن به سبدخرید

اهمیت خودشکوفایی

وقتی به گذشته‌ی خود فکر می‌کنم، آنچه بیشتر از همه ناراحتم می‌کند، عدم استفاده از استعدادها و قابلیت‌هایم است. و برعکس وقتی به زمینه‌هایی فکر می‌کنم که در آن‌ها استعدادها و علایق خود را به کار بسته‌ام، بسیار خوشحال می‌شوم و از انجام آن‌ها احساس رضایت عمیقی به من دست می‌دهد.

سال‌ها تحقیق و تفکر در زمینه‌ی خودشناسی و خودشکوفایی مرا به این نتیجه رسانده است که شناخت و شکوفایی استعدادها و نبوغ ذاتی به میزان زیادی شادی و رضایت برای آدمی به ارمغان می‌آورد و کیفیت زندگی او را از جوانب مختلف ارتقا می‌دهد.

اسپینوزا، فیلسوف آلمانی، گفته:

تنها هدف زندگی آن است که آنچه هستیم، باشیم و تبدیل به کسی شویم که قابلیتش را داریم.

با این حال بیشتر ما در تبدیل شدن به آن کسی که قابلیتش را داریم با شکست مواجه می‌شویم.

دو سال پیش که کتاب خودنبوغ‌شناسی را نوشتم، سعی کردم این فرضیه را ثابت کنم که «همه‌ی ما بدون استثنا دارای ترکیبی منحصر به فرد از استعداد و نبوغ ذاتی هستیم.» در آن کتاب اشاره کردم که بر اساس آمارها فقط ۲% از افراد توانسته‌اند، نبوغ ذاتی خود را شکوفا کنند.

خودشکوفایی یعنی شکوفایی استعدادها و نبوغ ذاتی و تبدیل شدن به همان کسی که قابلیتش را داریم. خودشکوفایی با تمام اهمیتی که دارد، در مدرسه و دانشگاه آموزش داده نمی‌شود. بنابراین باید آن را با مطالعه شخصی و خودآموزی یاد بگیریم.


14900 تومان – افزودن به سبدخرید

این کتاب چه می‌گوید؟

این کتاب شامل عصاره‌ی مطالعات بیست ساله‌ی من در زمینه‌ی خودشکوفایی است. دوست داشتم آنچه را که آموختم، در زندگی شخصی به کار بستم و به حقیقت و کارایی‌اش یقین پیدا کردم را با دیگران در میان بگذارم. یقین دارم که درک و به کاربستن این اطلاعات می‌تواند جهش و تحولی اساسی در مسیر رشد و خودشکوفایی شما ایجاد کند.

این کتاب دارای ۹ بخش است.

بخش اول: معجزه‌ی خیالپردازی

این کتاب، و در واقع هر چیزی، با خیالپردازی آغاز می‌شود. شخصا هیچ وقت دوست نداشتم مثل سایر افراد جامعه باشم. نمی‌خواستم یک کپی از سایرین باشم. به جای اینکه نسخه دست دوم شخصی موفق و معروف باشم ترجیح می‌دادم نسخۀ دست اول اما ناموفق و گمنام خودم باشم. به همین دلیل بود که هرگز رویاهای کودکی و خیالپردازی‌هایم را رها نکردم. غم‌انگیزترین جملۀ عالم برای من این بود: «واقع‌بین باش!»

هر چند واقع‌بینی به جای خویش نیکوست اما حقیقت این است که بیشتر ما از «واقع‌بین بودن» به عنوان توجیهی برای نپرداختن به رویاها و آرزوهایمان استفاده می‌کنیم. در بخش اول به اهمیت بنیانی خیالپردازی می‌پردازیم.

بخش دوم: دروغ‌هایی در مورد خودتان

همه ما از کودکی و در طول مسیر رشد از طرف والدین، اطرافیان و معلمان در خانه، مدرسه و جامعه مورد انواع داوری‌ها و قضاوت‌ها قرار می‌گیریم. هر چقدر که محیط رشد یا تحصیل ما منفی‌تر و از استانداردهای تربیتی و آموزشی پایین‌تری برخوردار باشند این داوری‌ها منفی‌تر و مخرب‌تر هستند. چون در کودکی ذهن ما بسیار تاثیرپذیر است،  به مرور این باورهای منفی و محدودکننده را پذیرفته و تصویری متناسب با آنها در ذهن خود می‌سازیم. تصویری که بدین ترتیب از خودمان در ذهنمان ساخته می‌شود تعیین‌کننده‌ی میزان موفقیت ما در طول زندگی است. در این بخش به ۵ باور شایع منفی که ممکن است شما هم در مورد خودتان پذیرفته باشید، می‌پردازیم. آگاهی به باورهای منفی و محدودکننده اولین قدم برای جایگزینی آنها با باورهای مثبت و دستیابی به موفقیت و خودشکوفایی بیشتر است.

بخش سوم: سه عامل خوشبختی

در این بخش نظریات یکی از بزرگترین فیلسوفان، که بسیاری از نویسندگان او را پیش از نیچه و فروید، بنیان‌گذار روانشناسی مدرن می‌دانند، را در مورد «خوشبختی و سعادت» مطرح می‌کنیم. فیلسوف ما، به روشی عمیق به ما نشان می‌دهد که «عنصر اساسی برای خوشی آدمی، آن چیزی است که در خود اوست یا در وجودش جریان دارد.»

بخش چهارم: چگونه خود را شکست می‌دهیم؟

ما معمولا دلایل معقول و منطقی‌ِ زیادی برای شکست‌ها و ناکامی‌های خود داریم اما گاهی این خودمان هستیم که به روشی زیرکانه سر خودمان کلاه می‌گذاریم و باعث شکست خود می‌شویم. در این بخش به مبحث بسیار اساسی خودتخریبی می‌پردازیم. خودتخریب‌گرها معمولا انسان‌های بسیار باهوشی هستند اما فقط بخش کوچکی از قدرت تفکر خود را در جهت فعالیت‌های سازنده به کار می‌گیرند. بیشتر استعداد و خلاقیت آنها صرف خنثی ساختن فعالیت‌های از پیش برنامه‌ریزی شده و در نهایت آماده ساختن خود برای رو به رو شدن با شکست می‌شود. از طرف دیگر خودتخریبی هیچ ارتباطی با سلامت روانی ندارد. با این که خودتخریبی با درک انسان از خود به عنوان یک مخلوق منطقی در تضاد است اما خودتخریب‌گرها معمولا انسان‌هایی کاملا منطقی و بهنجار هستند.

14900 تومان – افزودن به سبدخرید

بخش پنجم: تبدیل ترس به موفقیت

همه‌ی ما در بخشی از وجودمان می‌دانیم که توانایی انجام کارهای بزرگ‌تری را داریم. می‌دانیم که نتایجی بسیار بهتر از آنچه را تاکنون به دست آورده‌ایم را می‌توانیم کسب کنیم. می‌دانیم که با انجام کارهایی می‌توانیم به موفقیت، پیشرفت و درآمد بیشتری برسیم. اما این کارها را انجام نمی‌دهیم و یکی از دلایل اصلی عدم انجام آن‌ها، ترس است. ما از تغییر کردن، از حرف دیگران، از خودخواه به نظر رسیدن، از شکست‌ خوردن و حتی از موفق شدن و چیزهای بسیارِ دیگر می‌ترسیم. این ترس‌ها باعث می‌شود که به آنچه هستیم، آنچه انجام می‌دهیم و آنچه داریم بسنده کنیم. بدین ترتیب ترس ما را مجبور می‌کند که در حدی بسیار پایین‌تر از آنچه که واقعاً لیاقتش را داریم، زندگی کنیم. اما اگر می‌دانستید که ترس‌هایتان را می‌توانید به موفقیت تبدیل کنید آیا به چشم یک موهبت به آن نگاه نمی‌کردید؟

بخش ششم: چهار ویژگی ضروری برای دستیابی به رویاها

انسان‌ها فقط وقتی می‌توانند از حداکثر پتانسیل‌های درونی خود استفاده کنند که اهداف و رؤیاهای بزرگی داشته باشند. همان طور که متفکری گفته «زندگی کوتاه‌تر از آن است که کوچک باشیم.» اگر متعهد به دستیابی به رؤیاهای بزرگ نباشیم، در پایان عمر از اینکه با حداکثر توان خود نزیسته‌ایم، حسرت خواهیم خورد. در مسیر پیگیری رؤیاها و آرمان‌های بزرگ است که به بزرگی و عظمت دست می‌یابیم. در این بخش به چهار ویژگی انسان‌های بزرگ که رؤیاهای بزرگی را تحقق بخشیده‌اند، می‌پردازیم. شما هم با تقویت این ویژگی‌ها در وجود خود قادر خواهید بود بزرگ‌ترین رؤیاهای خود را تحقق ببخشید.

بخش هفتم: غلبه بر دشمن درونی

اگر تصمیم داشتید رژیم لاغری بگیرید و پس از مدتی آن را رها کرده‌اید. اگر مصمم بودید زبان خارجی یاد بگیرید اما هرگز این کار را انجام نداده‌اید. اگر ایده‌ی نوشتن کتابی را داشتید اما هرگز آن را شروع نکرده‌اید. اگر نقاشی هستید که تاکنون یک نقاشی هم نکشیده‌اید. اگر قصد داشتید کار پاره‌وقتی را انجام دهید ولی هیچ‌وقت شروعش نکرده‌اید. اگر می‌خواستید تغییری در برخی عادات خود ایجاد کنید اما همچنان همان آدم سابق هستید. اگر بارها احساس کرده‌اید که توانایی انجام کارهای خیلی بزرگ‌تری را دارید اما هرگز به سراغ آنها نرفته‌اید. اگر سال‌هاست برای شروع کاری همچنان امروز و فردا می‌کنید. اگر تجربه‌هایی از این نوع را داشتید پس نیروی بازدارنده‌ی آن دشمن خانگی یعنی مقاومت درونی را احساس کرده‌اید. تن دادن به مقاومت روح و روان ما را از شکل می‌اندازد. ما را از رشد بازمی‌دارد و از آنچه هستیم و به دنیا آمده‌ایم تا باشیم کوچک‌تر می‌کند. اما این نیروی بازدارنده یک نشانه‌ی خوب هم هست.

بخش هشتم: نیروی جادویی اشتیاق

حرکت هر جسم ساکن نیاز به نیرویی محرکه دارد. شور و اشتیاق نیروی محرکه ما برای حرکت است. اشتیاق نیرویی است که دستیابی به آرزوها و رؤیاهای بزرگ را ممکن می‌سازد. اشتیاق باعث می‌شود که با شور و شوق روزمان را آغاز کنیم. اشتیاق سوخت احساسی ما را برای دستیابی به رؤیاهای بزرگ تأمین می‌کند. اما این نیرو چیست و از کجا می‌آید؟ چطور می‌توانیم آن را در درون خود ایجاد کنیم؟ و چگونه می‌توانیم برای دستیابی به موفقیت آن را به کار گیریم؟

بخش نهم: هم اکنون رویاهایت را زندگی کن!

هر یک از ما تصویری از خودمان در ذهن داریم. این تصویر مجموعه‌ی باورهای غالبی است که در طول عمرمان در ذهن ناخودآگاه ما ثبت شده است. نتایج متناسب با این افکار و باورها در زندگی ما ظهور می‌کنند. اگر بر این باور باشید که «من آدم بی‌استعدادی هستم» هیچ گاه نخواهید توانست توانایی‌ها و استعدادهای ذاتی خود را شناخته و شکوفا کنید و بنابراین طوری زندگی خواهید کرد که با باور غالبِ «بی‌استعداد بودن» متناسب باشد. اما اگر برعکس بر این باور باشید که «من آدم بااستعدادی هستم» در این صورت سعی خواهید کرد که تمام پتانسیل‌ها و قابلیت‌های درونی خود را کشف کرده و برای اثبات باور  غالب خود از آن‌ها استفاده کنید.

در این بخش با رمز و راز یکی از سرنوشت‌سازترین مهارت‌های انسانی آشنا می‌شویم. چیزی که ویلیام جیمز، روانشناس پیشرو آمریکایی، آن را «بزرگترین کشف زمانه» نامیده است. به کار گرفتن همین تکنیک ساده، به تنهایی کافی است تا معجزات بزرگی را در زندگی شما رقم بزند.


14900 تومان – افزودن به سبدخرید

چرا این کتاب مهم است؟

هر یک از ۹ بخش این کتاب، چون سکویی در مسیر خودشکوفایی شماست. حقایق قدرتمندی که همواره مسیر سرنوشت انسان‌ها را در جهت ظهور توانایی‌های درونی و دستیابی به بزرگترین رویاها دگرگون ساخته است. کسب دانش مندرج در این کتاب و به کار بستن آن، بدون تردید، زندگی شما را نیز در جهت خودشکوفایی بیشتر و تحقق بزرگترین رویاهایتان متحول خواهد کرد. تجربه شخصی من و هزاران نفر دیگر شاهدی بر این ادعاست.


«فاجعه‌ی‌ زندگی هر کس، محدود بودن به یک استعداد نیست، بلکه شکست خوردن در استفاده از همان یک استعداد است.» ادگار دبلیو. ورک


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 87 = 94