• ۱۰درصد از زندگی‌تان وقایعی است که با آن روبه‌رو می‌شوید و ۹۰درصدِ باقی‌مانده شیوه‌ی برخورد و پاسخ‌گویی به آنهاست. – لو هولتر

ماجرای کاشفان و کشف‌های علمی

ماجرای کاشفان و کشف‌های علمی

 

مشخصات:   کتاب الکترونیک،  ۹۳ صفحه، PDF،   حجم  ۲٫۵ MB

10900 تومان – افزودن به سبدخرید

ماجرای کشف‌ها و ابداعات علمی علاوه بر اینکه بخشی جذاب از تاریخ علم و فناوری است، وجه خلاق و آفرینش‌گر وجود انسان دانشمند را نیز نمایش می‌دهد که در بستر شرایط خاص تاریخی تحقق می‌یابد. انگیزۀ ابتدایی بیشتر کشفیات علمی نه آن طور که فرانسیس بیکن در نظر داشت، شناخت طبیعت به‌منظور سلطه و بهره‌گیری از آن، بلکه کنجکاوی و اشتیاق برای درک و فهم پدیدارهای طبیعی بوده است. آن نوع کنجکاوی که هر کودک انسانی آن را داراست و همان طور که انیشتین گفته دانشمندان کسانی هستند که این کنجکاوی را در بزرگ‌سالی نیز حفظ کرده‌اند. در این کتاب  به سراغ ۸ دانشمندان بزرگ رفتیم تا ضمن ارائه روایتی کلی و مختصر از بخشی از تاریخ علم، با خصایص و منش آنها به مثابه یک نابغه و دانشمند نیز بیشتر آشنا شویم.

ریچارد فاینمن، امیل فیشر، ویلهلم رونتگن، ورنر هایزنبرگ، لوئی پاستور، محمد عبدالسلام، نیکلاس کپرنیک و آلبرت اینشتین دانشمندانی هستند که در کتاب به آنها پرداخته شده است.

غیر از مقالۀ «روانشناسی کشف و ابداع علمی»، که برگرفته از پایان‌نامه کارشناسی ارشد من در رشته فلسفه علم است، الباقی مقالاتی است که از من در ماهنامه دانشمند از شهریور تا اسفند ۱۳۹۵ منتشر شده است. من نویسندۀ بخشی با عنوان «ماجرای یک کشف» در مجله دانشمند هستم و این مقالات در آن بخش منتشر شده‌اند به استثنای مقالۀ «نظریۀ صلح اینشتین» که به مناسبت روز جهانی علم برای صلح و توسعه در بخش دیگر آن مجله منتشر شده است. مقالۀ «حکایت دوستی من با اینشتین» مروری است بر خاطرات شخصی کودکی برای کند و کاو ریشۀ علایق علمی و فلسفی‌ام که قبل از مقالۀ «نظریۀ صلح اینشتین» در این کتاب آمده است.

10900 تومان – افزودن به سبدخرید

فهرست مطالب

روانشناسی کشف و ابداع علمی

چگونه بازی با یک بشقاب به دریافت جایزه نوبل منجر شد

شیمیدان چای و شیرینی با زندگی تلخ

اشباح مرموز در آزمایشگاه زیرزمینی

اکتشافات نجاتبخش: از پاستوریزاسیون تا واکسیناسیون

فیزیکدانی با اندیشه‌های فیلسوفانه

دانشمندی که نیروها و فیزیکدانان را وحدت بخشید

کشیشی که مرکز جهان را جابجا کرد

حکایت دوستی من با اینشتین

نظریۀ صلح اینشتین

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 2 = 6