• اگر خیال می‌کنید آن‌قدر کوچک هستید که نمی‌توانید بر کسی تاثیرگذار باشید، سعی کنید با پشه‌ای که در اتاق است، به تخت‌خواب بروید. آنیتا رودیک

کتاب الکترونیک رازهایی در هنر زیستن

کتاب الکترونیک رازهایی در هنر زیستن

مشخصات: کتاب الکترونیک، ۱۲۰ صفحه، PDF، حجم: ۱ MB


19900 تومان – افزودن به سبدخرید

چرا هُنرِ زیستن؟

«هنرمندان واقعی کسانی هستند که می‌توانند سطح زندگی روزمره‌ی خود را تا حد یک موهبت الهی بالا ببرند.»     سارابن برت ناچ

من بیشتر در زمینه خودشناسی و خودشکوفایی می‌خوانم و می‌نویسم و هدفم این است که بتوانم برای دستیابی به زندگی بهتر و غنی‌تر به خودم و دیگران یاری رسانم. امروزه کتاب‌های موسوم به موفقیت و خودیاری از پرفروش‌ترین کتابهاست. اما به ندرت کتابی در این زمینه وجود دارد که حرف عمیق و جدیدی برای گفتن داشته باشد.

در زمانۀ ما «موفقیت»، به یک آرمان عمومی تبدیل شده است اما من فکر می‌کنم خلائی اساسی در این ایدئولوژی مدرن وجود دارد: خلاء اصالت و عمق. و فقدان عمق و اصالت به راحتی هر آرمانی را می‌تواند به ابتذال بکشاند و آن را به ابزاری مصرفی و قابل فروش در انبوه کالاهای فرهنگی پوچ و بی‌خاصیت تبدیل کند.

 به همین دلیل به جای «موفقیت» ترجیح می‌دهم از «هنر زیستن» استفاده کنم. هنری که زمانی بخشی از فرهنگ و ادب ما بوده و امروزه به فراموشی سپرده شده است. هنری که زندگی را به شرایط مالی، کار، خانواده، روابط، شادی و … تقسیم نمی‌کرد بلکه کُل منسجمی بود که از هر لحاظ به زندگی زیبایی و غنا می‌بخشید. این کتاب تلاشی است برای نوعی بازخوانی فرهنگ بومی برای استفاده از آن در مسیر رشد و اعتلای شخصی و شاید بتواند قدم کوچک و آغازینی باشد برای ایجاد یک فرهنگ اصیل موفقیت ایرانی.

اینکه با استفاده از تکنیک‌ها و ترفندهایی در آینده‌ای نامعلوم به چیزهایی برسم که در آن آینده‌ی محتمل، به من احساس شادی و خوشبختی بدهد، برای من کافی نیست. من نیاز دارم که هم اکنون زندگی‌ام را تا حدی که می‌توانم معنادارتر و غنی‌تر کنم. «رازهایی در هنر زیستن» که حاصل سالیان درازِ مطالعه، تحقیق، تفکر و خودکاوی من است،قرار است که به این نیاز پاسخ گوید و کسی که بتواند چنین زندگی کند هنرمند واقعی است.


ساختار کتاب

کتاب رازهایی در هنر زیستن از ۱۴ بخش تشکیل شده است:

 

بخش اول: لطفا از سر راه موفقیت خود کنار بروید!

سال‌های زیادی از زندگی‌‌ام فکر می‌کردم که عواملی مثل ژنتیک، والدین، محیط، دوستان، دشمنان، اطرافیان، نژاد، مذهب، سیاست، دولت و امثال آنها مانع دستیابی من به موفقیت و اهدافم بوده‌اند. ذهن من دلایل بسیار خوب و منطقی زیادی برای علل شکست‌ها و ناکامی‌های من داشت که همه این علت‌ها نیز عواملی بیرون از وجود خودم بودند. این طرز فکر همچنان ادامه داشت و شکست‌های من هم همین‌طور. تنها کاری که از دست من برمی‌آمد نفرین کردن زمین و زمان بود و گله از بخت بد خود. تا روزی که این وضع برایم واقعا سخت و غیرقابل تحمل شد.

بخش دوم: معجزۀ انجام کارهای عادی به روش غیرعادی

معجزه چگونه رخ می‌دهد. ما عموما فکر می‌کنیم که معجزه و پیشرفت خارق‌العاده ناشی از انجام آنی یک کار بزرگ است. در واقع اگر دقیق و عمیق به جهان بنگریم، درختان، آسمان، آدمها، پرندگان همه و همه را چون معجزه‌ای شگفت‌انگیز می‌یابیم. اینشتین جمله جالبی دارد. می‌گوید:

 «دو جور می‌توانید به جهان نگاه کنید: اینکه که هیچ معجزه‌ای وجود ندارد یا اینکه همه چیز معجزه است.»

شما چگونه به جهان و کارهای روزمره خود نگاه می‌کنید؟

بخش سوم: ۷ اصل برای هنرمندانه زیستن

امروزه زندگی‌ بیشتر ما به مسابقه‌ای برای تصاحب سریع‌تر انواع وسایل، کالاها، اعتبار و ارزش اجتماعی تبدیل شده است. دائما به سرعت و انجام کار بیشتر در زمان کمتر تشویق می‌شویم. از یادگیری مهارت‌های تندخوانی گرفته تا انواع مهارت‌های «یک دقیقه‌ای»: از مدیریت یک دقیقه‌ای تا میلیونر یک دقیقه‌ای. دچار یک زندگی فست فودی و پرمشغله شده‌ایم. معمولاً آن قدر پرمشغله و پرکار هستیم که زیستن حقیقی را فراموش می‌کنیم.

چطور می‌توانیم سطح زندگی روزمره‌ی خود را در حد یک موهبت الهی بالا ببریم؟ چطور می‌توانیم در همین لحظه شادمانی، غنا و معجزه‌ی هستی را در درون خود تجربه کنیم؟


19900 تومان – افزودن به سبدخرید

بخش چهارم: چگونه اُمید را در وجود خود تقویت کنیم؟

مسیر زندگی گاهی بسیار سرسبز، زیبا، امن و دل‌انگیز است. برخی مواقع جاده‌ی خاکی همراه با پستی و بلندی است که چنگی به دل نمی‌زند و گاهی این مسیر، یک سنگلاخ به معنای واقعی است و در بعضی مواقع باید از میان جنگل‌های تاریک زندگی عبور کنیم. پیمودن موفقیت‌آمیز این مسیر نیازمند ویژگی‌ها و نیروهایی است. یکی از نیروهایی ضروری در این راه «امید» است. مخصوصاً وقتی که در مسیر پرسنگلاخ یا در جنگل تاریک زندگی قرار دارید به مقدار زیادی از امید، احساس نیاز می‌کنید. بدون امید، نیروی حیات کاهش می‌یابد و حتی به اتمام می‌رسد. در این مواقع شخص یا به طور آگاهانه جاده‌ی زندگی را ترک می‌کند (خودکشی آگاهانه) یا به طور ناخودآگاه با در پیش گرفتن افراط و تفریط، پرخوری، انواع اعتیاد و خودتخریبی به مرور از جاده زندگی خارج می‌شود (خودکشی ناخودآگاه و تدریجی). اما در مقابل با امیدواری، می‌توان مسیر زندگی را با شادی و لذت پیمود و از تمام مواهب آن برخوردار شد.

بخش پنجم: عبارات تأکیدی شاعرانه

برای اولین بار بیش از بیست سال پیش بود که با مفهومی به نام «عبارات تأکیدی» آشنا شدم. اینکه ذهن چگونه تحت تأثیر تلقین قرار می‌گیرد و ما را در دستیابی به اهدافمان کمک می‌کند…

برخلاف تصور عمومی چنین نیست که همه‌ی مردم در همه جای دنیا به یک شکل فکر کنند. غربی‌ها به منطق، تحلیل و طبقه‌بندی علاقه دارند و شرقی‌ها به کل‌گرایی، شهود و درون‌گرایی تمایل دارند. اخیر کتابی خواندم به نام «جغرافیای تفکر» که توسط یک روانشناس غربی (ریچارد ای. نیسبت) نوشته شده و این موضوع را با تحقیقات علمی ثابت کرده بود. اگر چنین باشد باید ببینیم که وجه غالب فرهنگ ایرانی چیست؟ چه چیزی می‌تواند ویژگی بارز روح ایرانی را بازتاب دهد؟

در فرهنگ ایرانی، شعر و شاعران، همواره از جایگاه والایی برخوردار بوده‌اند. روح خیالپرداز و شوریدۀ ایرانی، به مدد تأملات و اشراقات درونی، میراثی غنی از زیبایی و حکمت را، در قالب شعر، برای بشریت به ارمغان آورده است. روح ایرانی با شعر تنیده شده است. با این اوصاف عجیب نیست اگر عبارات تأکیدی شاعرانه تأثیر بیشتر و عمیق‌تری در وجود یک ایرانی داشته باشد.

بخش ششم: چگونه بدون جراحی زیبایی خوشبخت باشیم؟

«به عقیده من هرگز به‌درستی نخواهیم دانست که چرا یک شیء زیباست.»             آناتول فرانس

مخاطب این بخش زنان و مردانی هستند که به هر نحوی با ظاهر خود مشکل‌دارند و به دلیل نداشتن ظاهر زیبا رنج می‌کشند. قرار گرفتن در زیر بمباران تبلیغاتی که دائما شما را با یک استاندارد زیبایی و تناسب‌اندام مقایسه می‌کنند تا در نهایت بتوانند با فروش کالاهای متنوع خود به سود سرشاری دست یابند ممکن است باورهای منفی و کاذب بسیاری در شما ایجاد کند. من در اینجا سعی دارم حقایقی را طرح کنم با این امید که با کسب آگاهی عمیق تر از حقیقت و معنای وجود خویش، بازیچۀ تبلیغات و معیارهای کاذب نشویم و نخواهیم خودمان را به‌صورت رونوشتی از این معیارها درآوریم.

بخش هفتم: ۷ راز زیبایی معنوی

شاید معیارهای زیبایی در طبیعت در طول قرن‌ها چندان تغییر نکرده باشد اما وقتی به معیار زیبایی چهره و اندام آدمی می‌رسیم؛ نقش فرهنگ، باورها و ارزش‌های اجتماعی در معیار زیبایی هر دوره تاریخی بسیار نقش برجسته‌ای ایفا می‌کند. نگاهی به آمار فروش لوازم آرایشی و میزان تمایل به انجام جراحی‌های زیبایی کافی است تا به میزان اهمیت «زیبا به نظر رسیدن» پی ببریم. اما در این بخش می‌خواهیم به وجه دیگری از زیبایی بپردازیم. ۷ رازی که اگر آن‌ها را بدانید و به آن‌ها عمل کنید با داشتن هر نوع قیافه‌ای زیبا و جذاب به نظر خواهید رسد.

«زیباطلبی نوعی احساس است به سادگیِ احساس گرسنگی.»     سامرست موام

بخش هشتم: هفت‌سین معنوی برای غنی‌تر ساختن زندگی

ما ایرانیان دارای گنجینه‌ی عظیمی از خرد و حکمت در قالب شعر، ادبیات و آداب و رسوم هستیم که می‌توانند برای زندگی امروز ما الهام‌بخش و مفید باشند. نوروز یکی از این میراث فرهنگی است که سرشار از معنا، حکمت و آموزه‌های حیات‌بخش است. نوروز جشن تولد دوباره و بیداری طبیعت از خواب سرد زمستانی و آغاز فصل شکفتن و زایش و زیبایی است. هفت‌سین نوروزی (که در اصل هفت شین بوده است) سفره‌ای نمادین برای تقدیس و پاسداشت ارزش‌ها و موهبت‌های زندگی است. سفره‌ای برای ستایش زیبایی، نیکویی، دانایی و سپاس از زایندگی، برکت و جاودانگی است. در این نوشته با الهام از این سنت زیبا می‌خواهم سفره‌ی هفت‌سینی را معرفی کنم که گستردن آن در خانه‌ی دلمان می‌تواند بر غنا و زیبایی زندگی‌مان بیفزاید.

بخش نهم: ۷ درس زندگی که از درختان آموختم

به عنوان یک باغبان مبتدی، هیچ وقت از تماشای درختان خسته نمی‌شوم. آنها مخلوقات شگفت‌انگیزی هستند. بارها مسحور زیبایی یک درخت شده و زمین و زمان را به فراموشی سپرده‌ام. از کودکی انس و الفت زیادی با آنان داشتم و بیشتر دوران کودکی‌ام را یا در لای شاخ و برگ درختان یا در زیر سایه آنها گذرانده‌ام. ابن عربی، فیلسوف و عارف بزرگ مسلمان، درخت را خواهر طبیعت می‌داند. دامان آرام‌بخش این خواهر، همیشه داروی مُسکِن روح بی‌قرار و آشفتۀ بشر بوده است. شاید اگر در جهانی پردرخت‌تر زندگی می‌کردیم هیچ وقت شاهد این همه بیماری‌ها و کسالت‌های روحی-روانی نمی‌بودیم و جهانی به مراتب زیباتر و باشکوه‌تر داشتیم. اما درختان، حداقل برای من، آموزگاران بزرگی هم بوده‌اند.

بخش دهم: تجربۀ شادی طبیعی و عشق کیهانی با شاه بیتی از سعدی

سهراب سپهری در شعر بلند صدای پای آب از «فتح یک قرن به دست یک شعر» می‌گوید. تعبیر بسیاری زیبایی است و حقیقت هم دارد. آیا شعر حافظ، خیام، مولوی، فردوسی و سعدی برای قرن‌ها روح ما ایرانیان را فتح و تسخیر نکرده است؟ حتی یک بیت هم ممکن است چنین کاری بکند که در آن صورت باید آن را شاه بیت نامید. این بیت از سعدی با من چنین کرد.


 

19900 تومان – افزودن به سبدخرید

بخش یازدهم: چگونه زندگی خود را معنادار کنیم؟

«کسی که چرایی زندگی را دریافته است، با هر چگونه‌ای خواهد ساخت.»     فردریش نیچه

دیر یا زود ما ناگزیر به پاسخ به سؤال «چرایی زندگی» خود هستیم. ما با اعمال، افکار و احساسات خود همواره در حالت اعلام معنای زندگی خود به جهان هستیم اما معمولاً آن معنا را به شکل خودآگاهانه انتخاب نکرده‌ایم. ما آزادی انتخاب داریم و روی دیگر این آزادی، مسئولیت است. و فقط خودمان مسئول معنابخشی به زندگی خود هستیم و این کار را باید با آگاهی انجام دهیم.

آنچه در این نوشته به آن می‌پردازیم نگاهی آگاهانه برای یافتن یا انتخاب معنایی برای زندگی شخصی خودمان است.

بخش دوازدهم: لیست ۶۰-۶ چیست و چگونه زندگی شما را متحول می‌کند؟

در زندگی روزمره، بیشتر ما درگیر مسائل ریز و درشت آن هستیم و تا وقتی که همه چیز عادی و بر روال معمول است کمتر پیش می‌آید که آدم به کلیت زندگی‌اش و اهداف و اولویت‌های آن فکر کند.  اما گاهی ممکن است شوک‌هایی در زندگی پیش بیاید که ما را وادار به تفکر به این مسائل کند. برای من، این شوک، مرگ مادرم بود که چند سال پیش رُخ داد. مرگ مادرم بدترین خبری بود که در طول عمرم دریافت کردم و تلنگر بزرگی به من وارد کرد. این مرگ آن چنان به من نزدیک بود که باعث شد ارزش‌ها، اهداف و اولویت‌های زندگی‌ام را مجدداً و به طور اساسی بازبینی کنم. حاصل این بازبینی دستیابی به ایده‌ای بود که در جهت شناخت بیشتر خودم و اولویت‌های زندگی‌ام، برای من بسیار مفید واقع شد.

بخش سیزدهم: رسالت شخصی چیست و چگونه آن را کشف کنیم؟

پیدایش ما بر روی این سیاره اتفاقی نیست بلکه برای مقصودی خاص به دنیا آمده‌ایم. رسالت شخصی نشان‌دهنده همین مقصود و غایتِ زندگیِ ماست. هر یک از ما برای مقصود و معنایی منحصربه‌فرد در این جهان متجلی شده‌ایم. معنا و مقصودی که از آن با عناوینی چون «طرح الهی»، «دارما»، «رسالت شخصی»، «غایت حیات»، «مأموریت زندگی» و امثال آن نام برده شده است. اگر بتوانید رسالت شخصی خود را کشف کرده و استعدادها و علایق خود را با آن همسو کنید، زندگی شما سرشار از معنا، شادی، رضایت درونی و غنای مالی خواهد بود.

بخش چهاردهم: آفتابی لبِ درگاه شماست!

«من به آنان گفتم:

آفتابی لبِ درگاه شماست

 که اگر در بگشایید بر رفتار شما می‌تابد.»        سهراب سپهری

همه‌ی ما انسان‌های نرمال و طبیعی، در جستجوی شادی، لذت، رفاه، سلامتی و آرامش هستیم. می‌خواهیم زندگی خوبی داشته و از تمام مواهب زندگی برخوردار باشیم. می‌خواهیم دوست داشته شویم و مورد توجه قرار گیریم. می‌خواهیم بیشتر و بیشتر لذت ببریم و شادی کنیم و در یک جمله همۀ ما می‌خواهیم خوشبخت و سعادتمند باشیم.

انسان‌های بزرگ در هر عصری کوشیده‌اند راهی برای رسیدن به این هدف نشان دهند. پیامبران، حکما، ادبا، فلاسفه، هنرمندان، عارفان و روانشناسان سعی نموده‌اند بشریت را به‌سوی گنج خوشبختی هدایت کنند. در این راستا انبوهی از نظریات، تکنیک‌ها، مکاتب و مناسک ارائه شده است که بسیاری از آنها با همدیگر متفاوت و گاهی متناقض به نظر می‌رسند. اما آیا ممکن است که در پسِ تمام این آموزه‌های رنگارنگ، حقیقت مشترک و جهان‌شمولی برای دستیابی به خوشبختی و کامیابی وجود داشته باشد؟ در این بخش نشان می‌دهیم که پاسخ مثبت است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 50 = 60