• هدف اصلی ما در زندگی کمک به دیگران است. اگر نمی‌توانید دیگران را یاری کنید، حداقل آزارشان ندهید. – دالایی لاما

درس‌ های نبوغ از آلبرت اینشتین

درس‌ های نبوغ از آلبرت اینشتین

مشخصات محصول:  کتاب الکترونیکی، ۱۱۲ صفحه،  MB 4   ،  PDF

حکایت دوستی من با اینشتین

اولین بار وقتی کودکی پنج شش ساله بودم با اینشتین آشنا شدم. برادرم که آن موقع دانش‌آموز دبیرستان بود و نقاشی خوب می‌کشید، چهره‌ای را روی جلد یکی از دفترهایش رسم کرده بود. موهای پُرپشت پریشانِ، پیشانی بزرگ پُرچین،  چشمان سیاه نافذ، بینی کشیده، سبیل پُر و گندمی؛ همه و همه جاذبۀ خاصی به این چهره بخشیده بود و البته ذوق هنری نقاش هم بر تاثیر آن می‌افزود. این چهره برای من جذابیت ویژه‌ای داشت. او به طرز عجیبی فراتر از یک شخص به نظر می‌رسید و تخیلات من را به سوی عجایب و رموز پرواز می‌داد. من بلافاصله از برادرم در مورد آن شخص پرسیدم. برادرم گفت او اینشتین و یک دانشمند است.

10900 تومان – افزودن به سبدخرید

علاقه من به اینشتین از ۵ سالگی شروع شد

بازی تخیلی فلسفی من

دنیای واقعی که در آن می زیستم، برایم در همان دهکده و دشت‌های اطراف آن خلاصه می‌شد، اما دنیای تخیلات من هیچ حد و مرزی نداشت. یادم می‌آید که شب‌ها موقعی که چراغ‌ها خاموش می‌شد و همه‌جا در تاریکی و سکوت رازآمیزی فرو می‌رفت، بازی‌ خیالات من آغاز می‌شد. یکی از بازی‌های خیالی من این بود که دایره‌ای را در ذهنم تصور می‌کردم و سپس شروع می‌کردم که تمام چیزهایی که وجود داشت را داخل آن قرار دهم. از چیزهای دور و برم شروع می‌کردم: خودم، افراد خانواده، همسایه‌ها، حیوانات، درختان، خانه‌ها و‌… تا اینکه می‌رسیدم به کل روستایمان و بعد همه‌ی روستاها، شهرها، کشورها، زمین، ماه، ستارگان و در نهایت به کل جهان می‌رسیدم. با قراردادن کل جهان در داخل آن دایرۀ خیالی احساس عجیبی پیدا می‌کردم و دنیا به نظرم خیلی کوچک می‌آمد. اما احساس عجیب‌تر وقتی به سراغم می‌آمد که خدا را هم (که در آن سن به عنوان خالق همۀ اشیاء داخل آن دایره می‌شناختم) در  دایره قرار می‌دادم. این کار احساس غیرقابل وصفی در من ایجاد می‌کرد. اینکه خارج از دایره هیچ‌چیزی وجود نداشت و تمام زندگی در داخل آن دایره خلاصه می‌شد، که با تمام بزرگی‌اش در ذهن من جا می‌گرفت، نوعی احساس بی‌معنایی و پوچی عمیق کل زندگی را در درون من ایجاد می‌کرد.  گویا این بازی ذهنی شکل خام آغاز علایق علمی و فلسفی من بوده است. بعدها فهمیدم که اینشتین هم عاشق این‌جور بازی‌های خیالی بوده و بنابراین به او احساس نزدیکی بیشتری کردم.

10900 تومان – افزودن به سبدخرید

منطق شما را از A به B می برد؛ تخیل شما را به همه جا می برد. آلبرت اینشتین

شیفتگی من برای شناخت اینشتین

در آن سالها حسرت بزرگم این بود که به کتاب‌هایی که می‌خواستم دسترسی نداشتم. خیلی دوست داشتم در مورد اینشتین و افکارش بیشتر بدانم. کتابخانه کانون پرورش فکری و کتابخانه عمومی شهر بندرترکمن، که من سال دوم و سوم راهنمایی را در آنجا تحصیل می‌کردم، کتابی در این زمینه نداشت. در سال دوم دبیرستان (۱۳۷۱) در شهر گرگان، روزی در یک کتابفروشی به کتابی با عنوان «زندگینامۀ آلبرت اینشتین و تاریخ سیاسی و اجتماعی دوران او» برخوردم. کتاب قطوری بود که بسیار جامع به نظر می‌رسید و قیمت قابل توجهی هم داشت.

در سال ۱۳۷۱ مبلغ ۳۲۰ تومان برای من پول خیلی زیادی بود!

من در آن زمان دانش‌آموز دبیرستان شبانه‌روزی بودم و باید هفته‌ها مقداری از پول توجیبی ناچیزم را جمع می‌کردم تا بتوانم آن کتاب را بخرم. اما اشتیاق شدیدم به مطالعه باعث می‌شد که بارها و بارها به آن کتابفروشی مراجعه و مقداری از آن را سرپایی مطالعه کنم؛ اما فروشنده از این کار من خوشش نمی‌آمد و هر بار با چهره اخم‌آلود من را می‌پائید. وقتی پولم به قیمت کتاب نزدیک شد، شاید هشتاد درصد قیمت کتاب، به کتابفروشی رفتم و خواستم که الباقی را به من تخفیف دهد. کتابفروش قبول نکرد. گفتم بقیه‌اش را بعدا می‌آورم، بازهم قبول نکرد و گفت: «از این کتاب فقط همین یک جلد مانده اگر واقعا می‌خواهی بخریش زودتر بقیه پولتو جور کن». با ناامیدی از فروشگاه خارج شدم و مجبور شدم دو سه هفته  دیگر هم صبر کنم. بعد از جور شدن کل پول با هیجان و شوقی بسیار به کتابفروشی رفتم. وارد شدم و به سمت آن قفسۀ همیشگی رفتم، اما کتاب آنجا نبود. باورم نمی‌شد. به سراغ کتابفروش رفتم. او که تبسمی بر لب داشت گفت: «نگران نباش پسرم، من کتاب را برایت نگه داشتم» و از زیر میزش کتاب را درآورد و به من داد.

بالاخره کتاب را خریدم

«نامفهومترین چیز در جهان آن است که جهان در خور فهم است.» این جملۀ ابتدای کتاب از اینشتین از آن زمان همیشه مرا به فکر واداشته است.

از آن روز با حرص و ولعی شدید شروع به خواندن کتاب کردم. در کتاب بسیاری مطالب فنی درباره نظریه نسبیت وجود داشت که با اینکه به شکلی عامه‌فهم بیان شده بود هنوز در سطح درک من که دانش‌آموز سال دوم دبیرستان بودم، نبود.

10900 تومان – افزودن به سبدخرید

همنشینی دیرین من با اینشتین!

حالا ۲۳ سال از روزی که آن کتاب را خریدم گذشته و در طول این سال‌ها، من بارها و بارها این کتاب و بسیاری کتابهای مشابه دیگر را خوانده‌ام. اینشتین همیشه یکی از متفکران مورد علاقه من بوده و در طول این سال‌ها شناختم از منش و نظریات او بیشتر و عمیق‌تر شده است. با مطالعه بیشتر، به شأن والای انسانی و عمق تفکراتش بیشتر پی بُردم. او نمونۀ بسیار اصیل انسانی است که در کنج خلوت و فقط به اتکای اشتیاق و کنجکاوی سیری‌ناپذیر و  قدرت افکار خلاقه‌اش هم فهم ما از جهان و هم خود جهان ما را برای همیشه تغییر داد. از طرفی کشفیاتش آنچنان انقلابی بود که باعث شد نگرش و درک ما از جهان طبیعت به طور بنیادی توسعه یابد و از طرف دیگر بواسطه ابعاد فنی یافته‌هایش کیفیت زندگی بشر و حتی مناسبات سیاسی تاریخ جهان برای همیشه متحول شود. اما گذشته از همۀ این تاثیرات، افکار اینشتین دارای پتانسیل بالایی برای الهامبخشی به ما برای فهم و نگاه عمیق‌تر به زندگی، حل مسائل امروز جهان و ساختن آینده‌ای بهتر می‌باشد.

10900 تومان – افزودن به سبدخرید

چرا این کتاب؟

کتابِ «درس‌های نبوغ از آلبرت اینشتین» ماحصل بخشی از آموخته‌های من، در این دورۀ خودآموزی ۲۳ ساله، از متفکری یگانه است. البته در این دورۀ خودآموزی مشتاقانه استادان و راهنمایان زیادی داشتم که بر غنا و عمق شناخت من از خودم، جهان و زندگی افزوده اند. این آموخته‌ها نیز در این کتاب انعکاس خواهند داشت اما محور مطالب، آموزه‌های برگرفته از تفکرات و نگرش اینشتین خواهد بود. بیش از شصت سال از مرگ اینشتین گذشته و در این مدت ما دانش بسیار بیشتری دربارۀ خود و جهان اطرافمان کسب کرده‌ایم. با این حال نظریات علمی اینشتین همچنان دوام آورده است. کشف هر ناسازگاری واقعی در این نظریات شاید آغاز یک انقلاب علمی دیگر باشد. آنچه من در این کتاب به آن می‌پردازم مربوط به نوع نگاه و شیوۀ تفکر اوست. بویژه نگرش او به توان بالقوه انسانی و شکوفایی این توان خلاقه است، که آن را در اعلای درجۀ ظهور خود نبوغ می‌نامیم.

10900 تومان – افزودن به سبدخرید

همه نابغه‌اند اما اگر شما نبوغ یک ماهی را با توانایی‌اش برای بالا رفتن از یک درخت بسنجید، او در تمام زندگی‌اش با این باور خواهد زیست که یک کودن تمام‌عیار است. آلبرت اینشتین

ابعاد ناشناختۀ نابغۀ بی همتا

آلبرت اینشتین به‌عنوان دانشمندی نابغه و خلاق بسیار معروف است، اما به‌عنوان کسی که در مورد ابعاد مختلف زندگی انسانی اندیشیده، کمتر شناخته شده است. در کتاب‌های درسی معمولاً وجه علمی او مورد توجه قرار می‌گیرد. ما برای جبران این کاستی، در سایت زندگی رویایی به بررسی ابعاد دیگر افکار و زندگی اینشتین پرداختیم. تلاش ما این بوده که به آموزه‌های اینشتین در سایر زمینه‌ها و وجه انسانی تأملات وی پرداخته؛ آنها را در شکل و محتوایی متفاوت و مفید عرضه کنیم. حاصل این مطالعات در قالب دو کتاب با عناوین درس‌های نبوغ از آلبرت اینشتین و حکایت نبوغ آلبرت اینشتین آماده شد.

10900 تومان – افزودن به سبدخرید

درس های زندگی که از اینشتین آموختم

این کتاب شامل ۱۰۰ آموزه از اینشتین در زمینه‌های مختلف زندگی است که با توضیحات و تفاسیر کوتاهی از طرف ما همراه است. مطالب این کتاب طیف وسیعی از موضوعات از جمله رشد فکری، استعداد، نبوغ، تلاش، آموزش، تفکر، کنجکاوی، تخیل، مکاشفه، اخلاق، انسانیت، علم، تکنولوژی، ملی‌گرایی، سیاست، سرنوشت بشری و جنگ و … را در بر می‌گیرد. وسعت تنوع موضوعات خود به خوبی نشان می‌دهد که اینشتین علاوه بر مسائل علمی در زمینۀ سایر مسائل زندگی بشری نیز به طور جدی به تأمل پرداخته است. نتیجۀ این تأملات عموماً شامل کشف و شهودی است که حقیقتی ژرف را در باب موضوع آشکار می‌سازد. بنابراین درک عمیق و به‌کار بستن این آموزه‌ها می‌تواند ارزش حیاتی و تحول‌آفرین در زندگی فردی و در نهایت در گسترۀ وسیع زندگی بشری داشته باشد.

10900 تومان – افزودن به سبدخرید

نظر کاربران:

هستی:

با عرض سلام خدمت مدیریت سایت و گروه گرامی ایشان
از شما بسیار سپاسگزارم من مدت هاست به دنبال کتاب و مقاله هایی درمورد البرت انیشتن میگشتم تا اینکه کتاب شما به ایمیل من ارسال شد و خیلی خوشحالم.


محمد رضا:

سلام در تاریخ ۱۷ مهر کتاب درسهای نبوغ را با پرداخت آنلاین از طریق موبایل خریداری کردم اما پس از تاییدیه خرید دانلود انجام نشد. لطفا در صورت امکان کتاب را به آدرس ایمیل اینجانب ارسال نمایید
شناسه
پرداخت۱۳۰۱۱۱۳۹۳۴۱ درگاه بانک پاسارگاد


شایلی:

سلام.وقت بخیر.من کتاب حکایت نبوغ و درسهایی از نبوغ میخوام دانلود کنم ولی نسخه ناقصش دانلود میشه چیکار کنم؟


هستی:

با سلام
عضو جدید گروه هستم و از شما بسیار سپاسگزارم و خیلی خوشحالم که حداقل ۲ کتاب عالی از شما دانلود کردم .


رضا:

با سلام در تارخ ۱۷ مهر کتاب درسهاس نبوغ را ابا موبایل از طریق درگاه بانک پاسارگاد خریداری کردم ولی پس از اعلام تاییدیه پرداخت متاسفانه امکان دانلود میسر نشد. لطفا در صورت امکان کتاب مذکور را به آدرس ایمیل اینجانب ارسال فرمایید. با تشکر
اطلاعات خرید : شناسه پرداخت ۱۳۰۱۱۱۳۹۳۴۸ شماره ارجاع ۱۳۷۳۲۱۰۶
شماره پیگیری ۶۲۵۷۷۹ ساعت ۹:۵۸ شماره کارت ۱۹۳۹ پرداخت


فائزه:

سلام. من در نروژ زندگی می کنم. می خواستم ببینم چطور می توانم کتاب های شما را دریافت کنم؟


محسن:

سلام. من برای خرید کتاب درسهای از نبوغ اقدام کردم و مبلغ۵٩٠٠ رو پرداخت کردم ولی متاسفانه برای دانلود به مشکل برخوردم و error داد. لطفا کتاب را به إیمیل من بفرستید. ممنون


10900 تومان – افزودن به سبدخرید

فهرست مطالب

مقدمه

درس نبوغ۱ : همه نابغه‌اند

درس نبوغ ۲: تحصیلات چیست؟

درس نبوغ ۳:معجزۀ بقای کنجکاوی

درس نبوغ ۴:اهمیت داستان تخیلی

درس نبوغ ۵:تنها راه آموزش

درس نبوغ ۶:کاربرد کاغذ و مغز

درس نبوغ ۷:بُشکه و مشعل

درس نبوغ ۸:تدریس بدون درس‌دادن

درس نبوغ ۹:عشق و وظیفه

درس نبوغ ۱۰:نسبت درک و توضیح

درس نبوغ ۱۱:هدیۀ آموزش

درس نبوغ ۱۲:سیاهی‌لشکر یا …

درس نبوغ ۱۳:مصائب بزرگان

درس نبوغ ۱۴:عوارض شهرت

درس نبوغ ۱۵:راز شهرت

درس نبوغ ۱۶:معیار هوش

درس نبوغ ۱۷:دیوانگی چیست؟

درس نبوغ ۱۸:شرط حل مشکلات

درس نبوغ ۱۹:تراژدی زندگی

درس نبوغ ۲۰:زیباترین هدیه خداوند

درس نبوغ ۲۱:خلاقیت و سرگرمی

درس نبوغ ۲۲:باارزش‌بودن

درس نبوغ ۲۳:نبوغ و اجتماع

درس نبوغ ۲۴:موفقیت بی‌دوام

درس نبوغ ۲۵:راز شادی

درس نبوغ ۲۶:اندیشه‌های خدا

درس نبوغ ۲۷:بهای خوشبختی

درس نبوغ ۲۸:جدیت

درس نبوغ ۲۹:هوش و خرد

درس نبوغ ۳۰:نبوغ و تلاش

درس نبوغ ۳۱:زرنگی یا مداومت؟

درس نبوغ ۳۲:کاشت مداوم

درس نبوغ ۳۳:فرصت‌ها و مشکلات

درس نبوغ ۳۴:تلاش و شکست

درس نبوغ ۳۵:صدمین‌بار

درس نبوغ ۳۶:دوچرخۀ زندگی

درس نبوغ ۳۷:سفر و رسیدن

درس نبوغ ۳۸:ارزش دانش

درس نبوغ ۳۹:جستجو و کشف

درس نبوغ ۴۰:استعداد و کنجکاوی

درس نبوغ ۴۱:سوالات کودکانه

درس نبوغ ۴۲:پرسشگری

درس نبوغ ۴۳:نامفهومِ فهمیدنی

درس نبوغ ۴۴: رازآلودگی

درس نبوغ ۴۵:دو راه نگریستن

درس نبوغ ۴۶:زگهواره تا گور

درس نبوغ ۴۷:آزمایشگاه همراه

درس نبوغ ۴۸:رویاپردازی

درس نبوغ ۴۹:قدرت تخیل

درس نبوغ ۵۰:تخیل و دانش

درس نبوغ ۵۱:بداعت و حماقت

درس نبوغ ۵۲:شان عقل

درس نبوغ ۵۳:تحقیق

درس نبوغ ۵۴:شرط بهره‌وری

درس نبوغ ۵۵:تمرکز

درس نبوغ ۵۶:نگاه عمیق

درس نبوغ ۵۷:شهود

درس نبوغ ۵۸:ارزش الهام

درس نبوغ ۵۹:راز اکتشاف

درس نبوغ ۶۰:ناتوانی ذهن

درس نبوغ ۶۱:راه خداوند

درس نبوغ ۶۲:نبوغ و جرئت

درس نبوغ ۶۳:راز خلاقیت

درس نبوغ ۶۴:پاسخ خدا

درس نبوغ ۶۵:علم و اخلاق

درس نبوغ ۶۶:آینده

درس نبوغ ۶۷:امکانات شادی

درس نبوغ ۶۸:درخت زندگی

درس نبوغ ۶۹:وطن‌پرستی

درس نبوغ ۷۰:بیماری طفولیت بشر

درس نبوغ ۷۱:تبر فناوری

درس نبوغ ۷۲:آمادگی برای جنگ

درس نبوغ ۷۳:درک و صلح

درس نبوغ ۷۴:احترام همگانی

درس نبوغ ۷۵:دنیای خطرناک

درس نبوغ ۷۶:زندگی باارزش

درس نبوغ ۷۷:قدرشناسی

درس نبوغ ۷۸:محصول تفکر

درس نبوغ ۷۹ :راه دل

درس نبوغ ۸۰: بزرگترین دشمن حقیقت

درس نبوغ ۸۱: داوری حقیقت و خندۀ خدایان

درس نبوغ ۸۲: مسئولیت دانشمند

درس نبوغ ۸۳: شرط بقای بشریت

درس نبوغ ۸۴: عقب‌ماندگی انسانیت از تکنولوژی

درس نبوغ ۸۵: ارزش بخشش

درس نبوغ ۸۶: خلوت و ظاهر

درس نبوغ ۸۷: ترس بزرگ

درس نبوغ ۸۸: راه نجات

درس نبوغ ۸۹: سه قدرت جهانی

درس نبوغ ۹۰: شرط عبور

درس نبوغ ۹۱: برای چه کسی؟

درس نبوغ ۹۲: اعضاء بلااستفاده

درس نبوغ ۹۳: تغییر ماهیت دشوار

درس نبوغ ۹۴: در بی‌نهایت

درس نبوغ ۹۵: علم و سیاست

درس نبوغ ۹۶: مشاور بد

درس نبوغ ۹۷: جریمه شیطانی

درس نبوغ ۹۸: اصل عدم جدیت

درس نبوغ ۹۹: اهمیت اشتباه

درس نبوغ ۱۰۰: پالایش افکار

2 Comments

  1. سلام. من برای خرید کتاب درسهای از نبوغ اقدام کردم و مبلغ۵٩٠٠ رو پرداخت کردم ولی متاسفانه برای دانلود به مشکل برخوردم و error داد. لطفا کتاب را به إیمیل من بفرستید. ممنون
    شناسه درگاه: ٢۶٧٨١٠٠١٢

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 1 =