• دنبال کردن خواستۀ قلبی‌ات تو را به سوی می‌برد که روحت می‌خواهد. اپرا وینفری

حکایت نبوغ آلبرت اینشتین

حکایت نبوغ آلبرت اینشتین

مشخصات محصول:   کتاب الکترونیکی،  ۸۷ صفحه،  PDF،  ۳ MB

حکایت دوستی من با اینشتین

اولین بار وقتی کودکی پنج شش ساله بودم با اینشتین آشنا شدم. برادرم که آن موقع دانش‌آموز دبیرستان بود و نقاشی خوب می‌کشید، چهره‌ای را روی جلد یکی از دفترهایش رسم کرده بود. موهای پُرپشت پریشانِ، پیشانی بزرگ پُرچین،  چشمان سیاه نافذ، بینی کشیده، سبیل پُر و گندمی؛ همه و همه جاذبۀ خاصی به این چهره بخشیده بود و البته ذوق هنری نقاش هم بر تاثیر آن می‌افزود. این چهره برای من جذابیت ویژه‌ای داشت. او به طرز عجیبی فراتر از یک شخص به نظر می‌رسید و تخیلات من را به سوی عجایب و رموز پرواز می‌داد. من بلافاصله از برادرم در مورد آن شخص پرسیدم. برادرم گفت او اینشتین و یک دانشمند است.

10900 تومان – افزودن به سبدخرید

دوستی من با اینشتین از ۵ سالگی آغاز شد!

بازی تخیلی فلسفی من

دنیای واقعی که در آن می زیستم، برایم در همان دهکده و دشت‌های اطراف آن خلاصه می‌شد، اما دنیای تخیلات من هیچ حد و مرزی نداشت. یادم می‌آید که شب‌ها موقعی که چراغ‌ها خاموش می‌شد و همه‌جا در تاریکی و سکوت رازآمیزی فرو می‌رفت، بازی‌ خیالات من آغاز می‌شد. یکی از بازی‌های خیالی من این بود که دایره‌ای را در ذهنم تصور می‌کردم و سپس شروع می‌کردم که تمام چیزهایی که وجود داشت را داخل آن قرار دهم. از چیزهای دور و برم شروع می‌کردم: خودم، افراد خانواده، همسایه‌ها، حیوانات، درختان، خانه‌ها و‌… تا اینکه می‌رسیدم به کل روستایمان و بعد همه‌ی روستاها، شهرها، کشورها، زمین، ماه، ستارگان و در نهایت به کل جهان می‌رسیدم. با قراردادن کل جهان در داخل آن دایرۀ خیالی احساس عجیبی پیدا می‌کردم و دنیا به نظرم خیلی کوچک می‌آمد. اما احساس عجیب‌تر وقتی به سراغم می‌آمد که خدا را هم (که در آن سن به عنوان خالق همۀ اشیاء داخل آن دایره می‌شناختم) در  دایره قرار می‌دادم. این کار احساس غیرقابل وصفی در من ایجاد می‌کرد. اینکه خارج از دایره هیچ‌چیزی وجود نداشت و تمام زندگی در داخل آن دایره خلاصه می‌شد، که با تمام بزرگی‌اش در ذهن من جا می‌گرفت، نوعی احساس بی‌معنایی و پوچی عمیق کل زندگی را در درون من ایجاد می‌کرد.  گویا این بازی ذهنی شکل خام آغاز علایق علمی و فلسفی من بوده است. بعدها فهمیدم که اینشتین هم عاشق این‌جور بازی‌های خیالی بوده و بنابراین به او احساس نزدیکی بیشتری کردم.

10900 تومان – افزودن به سبدخرید

منطق شما را از A به B می برد؛ تخیل شما را به همه جا می برد. آلبرت اینشتین

شیفتگی من برای شناخت اینشتین

در آن سالها حسرت بزرگم این بود که به کتاب‌هایی که می‌خواستم دسترسی نداشتم. خیلی دوست داشتم در مورد اینشتین و افکارش بیشتر بدانم. کتابخانه کانون پرورش فکری و کتابخانه عمومی شهر بندرترکمن، که من سال دوم و سوم راهنمایی را در آنجا تحصیل می‌کردم، کتابی در این زمینه نداشت. در سال دوم دبیرستان (۱۳۷۱) در شهر گرگان، روزی در یک کتابفروشی به کتابی با عنوان «زندگینامۀ آلبرت اینشتین و تاریخ سیاسی و اجتماعی دوران او» برخوردم. کتاب قطوری بود که بسیار جامع به نظر می‌رسید و قیمت قابل توجهی هم داشت.

در سال ۱۳۷۱ مبلغ ۳۲۰ تومان برای من پول خیلی زیادی بود!

من در آن زمان دانش‌آموز دبیرستان شبانه‌روزی بودم و باید هفته‌ها مقداری از پول توجیبی ناچیزم را جمع می‌کردم تا بتوانم آن کتاب را بخرم. اما اشتیاق شدیدم به مطالعه باعث می‌شد که بارها و بارها به آن کتابفروشی مراجعه و مقداری از آن را سرپایی مطالعه کنم؛ اما فروشنده از این کار من خوشش نمی‌آمد و هر بار با چهره اخم‌آلود من را می‌پائید. وقتی پولم به قیمت کتاب نزدیک شد، شاید هشتاد درصد قیمت کتاب، به کتابفروشی رفتم و خواستم که الباقی را به من تخفیف دهد. کتابفروش قبول نکرد. گفتم بقیه‌اش را بعدا می‌آورم، بازهم قبول نکرد و گفت: «از این کتاب فقط همین یک جلد مانده اگر واقعا می‌خواهی بخریش زودتر بقیه پولتو جور کن». با ناامیدی از فروشگاه خارج شدم و مجبور شدم دو سه هفته  دیگر هم صبر کنم. بعد از جور شدن کل پول با هیجان و شوقی بسیار به کتابفروشی رفتم. وارد شدم و به سمت آن قفسۀ همیشگی رفتم، اما کتاب آنجا نبود. باورم نمی‌شد. به سراغ کتابفروش رفتم. او که تبسمی بر لب داشت گفت: «نگران نباش پسرم، من کتاب را برایت نگه داشتم» و از زیر میزش کتاب را درآورد و به من داد.

بالاخره کتاب را خریدم

«نامفهومترین چیز در جهان آن است که جهان در خور فهم است.» این جملۀ ابتدای کتاب از اینشتین از آن زمان همیشه مرا به فکر واداشته است.

از آن روز با حرص و ولعی شدید شروع به خواندن کتاب کردم. در کتاب بسیاری مطالب فنی درباره نظریه نسبیت وجود داشت که با اینکه به شکلی عامه‌فهم بیان شده بود هنوز در سطح درک من که دانش‌آموز سال دوم دبیرستان بودم، نبود.

10900 تومان – افزودن به سبدخرید

همنشینی دیرین من با اینشتین!

حالا ۲۳ سال از روزی که آن کتاب را خریدم گذشته و در طول این سال‌ها، من بارها و بارها این کتاب و بسیاری کتابهای مشابه دیگر را خوانده‌ام. اینشتین همیشه یکی از متفکران مورد علاقه من بوده و در طول این سال‌ها شناختم از منش و نظریات او بیشتر و عمیق‌تر شده است.

این هم آن عکس معروف. در توضیح آن نوشته شده: آزادمرد در مقابل هجوم عکاسان

با مطالعه بیشتر، به شأن والای انسانی و عمق تفکراتش بیشتر پی بُردم. او نمونۀ بسیار اصیل انسانی است که در کنج خلوت و فقط به اتکای اشتیاق و کنجکاوی سیری‌ناپذیر و  قدرت افکار خلاقه‌اش هم، فهم ما از جهان و هم خود جهان ما را برای همیشه تغییر داد. از طرفی کشفیاتش آن چنان انقلابی بود که باعث شد نگرش و درک ما از جهان طبیعت به طور بنیادی توسعه یابد و از طرف دیگر بواسطه ابعاد فنی یافته‌هایش کیفیت زندگی بشر و حتی مناسبات سیاسی تاریخ جهان برای همیشه متحول شود. اما گذشته از همۀ این تاثیرات، افکار اینشتین دارای پتانسیل بالایی برای الهامبخشی به ما برای فهم و نگاه عمیق‌تر به زندگی، حل مسائل امروز جهان و ساختن آینده‌ای بهتر می‌باشد.

10900 تومان – افزودن به سبدخرید

طبیعت ساده و کودکانه، روحیه شوخ‌طبع و رک و راست اینشتین همواره موجب پیشامدهای غیرمنتظره و جالب‌توجه در زندگی او بود.

دربارۀ این کتاب: طنازی دانشمند خلاق

ماجراهای این کتاب علاوه بر جالب و سرگرم‌کننده بودن، روحیات، منش و افکار انسانی را بازتاب می‌دهد که از نظر خودش صاحب استعدادی بیشتر از دیگران نیست و فقط به خاطر کنجکاوی شدید و سیری‌ناپذیرش موفق به کشف برخی رازهای طبیعت گشته است.
طبیعت ساده و کودکانه، روحیه شوخ‌طبع و رک و راست اینشتین همواره موجب پیشامدهای غیرمنتظره و جالب‌توجه در زندگی او بود. او در تمام زندگی‌اش این روحیه را حفظ نمود. خودش دراین‌باره می‌نویسد:

از زندگی خود در سال‌های پیری راضی هستم. حس بذله‌گویی خود را حفظ کرده‌ام و نه خودم را جدی می‌گیرم و نه بغل‌دستی ام را.

10900 تومان – افزودن به سبدخرید

این ماجراها همچنین علاوه بر وجوه طنزآمیز آن، بازتابندۀ روحیات و ارزش های زمانه نیز هست. دورانی پر تلاطم در تاریخ بشری که دو جنگ جهانی را بافاصله‌ای کمتر از سه دهه شاهد بود و برای اولین بار یکی از بزرگ‌ترین یافته‌های دانش بشری یعنی اصل هم ارزی جرم و انرژی که توسط خود اینشتین کشف شد برای ساختن بمب اتمی به‌کار گرفته شد. بمبی که به بهای جان میلیون‌ها نفر به قائله جنگ دوم جهانی خاتمه بخشید. این واقعه خود تأثیری جانکاه بر روح اینشتین باقی گذاشت و باعث شد که به طور جدی وارد فعالیت های صلح‌طلبانه شود. چالش جنگ و استفاده احتمالی از تسلیحات هسته‌ای همچنان یکی از تهدیدات عمدۀ حیات بشری است. اینشتین همواره از سبقت افسارگسیخته پیشرفت تکنولوژی از رشد انسانیت ما واهمه داشت و نوشته بود:

به طرز مخوفی آشکار است که، تکنولوژی ما از انسانیت ما پیشی گرفته است.

10900 تومان – افزودن به سبدخرید

او که در جوانی شیفتۀ آن بوده که در گوشۀ خلوتی به تحقیقات علمی خود بپردازد در میانسانی به وسط رویدادهای خبرساز پرتاب شد. شهرت ناخواسته، بار سنگین مسئولیت اجتماعی برای دفاع از آزادی، عدالت و صلح جهانی را بر دوش او نهاده بود.همزمان دوستان و دشمنان زیادی پیدا کرد. عموم مردم بدون اینکه چیزی از نظریات علمی او بفهمند شیفته‌اش شدند و درباره‌اش افسانه‌ها ساختند. او همیشه از این تناقض در حیرت بود و در جایی علت توجه عموم را با استقبال مردم از یک ورزشکار مشت‌زنی یا یک هنرپیشه معروف مقایسه کرده بود. نظریات انقلابی او ازیک‌طرف و شخصیت ظاهری بی‌شیله‌پیله و روحیۀ کودکانه و شوخ‌طبعش، ازطرف‌دیگر، کافی بود که مردم شیفته‌اش شوند. ما در این کتاب سعی کردیم تمام این وجوه جالب‌توجه زندگی اینشتین را بازتاب دهیم.

10900 تومان – افزودن به سبدخرید

صفحه ای از کتاب حکایت نبوغ آلبرت اینشتین

10900 تومان – افزودن به سبدخرید

نظر کاربران:


هستی:

با عرض سلام خدمت مدیریت سایت و گروه گرامی ایشان
از شما بسیار سپاسگزارم من مدت هاست به دنبال کتاب و مقاله هایی درمورد البرت انیشتن میگشتم تا اینکه کتاب شما به ایمیل من ارسال شد و خیلی خوشحالم


هستی:

با سلام
عضو جدید گروه هستم و از شما بسیار سپاسگزارم و خیلی خوشحالم که حداقل ۲ کتاب عالی از شما دانلود کردم .


شایلی:

سلام.وقت بخیر.من کتاب حکایت نبوغ و درسهایی از نبوغ میخوام دانلود کنم ولی نسخه ناقصش دانلود میشه چیکار کنم؟


فائزه:

سلام. من در نروژ زندگی می کنم. می خواستم ببینم چطور می توانم کتاب های شما را دریافت کنم؟


10900 تومان – افزودن به سبدخرید

فهرست مطالب

حکایت نبوغ ۱:فلسفه جوراب و کشف جدید

حکایت نبوغ ۲:ستایش چاپلین

حکایت نبوغ ۳: میز شام با تزیینات ویژه

حکایت نبوغ ۴: تسلیحات جنگ چهارم

حکایت نبوغ ۵: همنام افسانه‌ای

حکایت نبوغ ۶:طفل زبان‌بسته

حکایت نبوغ ۷:پدربزرگ کندذهن

حکایت نبوغ ۸:چه کسی دیوانه است؟

حکایت نبوغ ۹:تعبیر سیاسی نظریه نسبیت

حکایت نبوغ ۱۰:ارزش آزادی

حکایت نبوغ ۱۱: شعار پیشنهادی اینشتین

حکایت نبوغ ۱۲:حقوق اینشتین

حکایت نبوغ ۱۳:جهت‌یابی نهار

حکایت نبوغ ۱۴:بیزاری از مدرسه

حکایت نبوغ ۱۵:اهلی کردن و آموزش

حکایت نبوغ ۱۶:تنفر از حفظ‌‌کردن

حکایت نبوغ ۱۷:تکلف

حکایت نبوغ ۱۸:مصائب خانم اینشتین

حکایت نبوغ ۱۹:گروه یک‌نفره

حکایت نبوغ ۲۰:مصائب شهرت

حکایت نبوغ ۲۱:مُد سال

حکایت نبوغ ۲۲: بت‌شکنی و معیار تسلی‌بخش

حکایت نبوغ ۲۳:تماشاچیان

حکایت نبوغ ۲۴:سرایت نبوغ به راننده اینشتین

حکایت نبوغ ۲۵:محل قرار

حکایت نبوغ ۲۶:عقل نسبی و حقیقت مطلق

حکایت نبوغ ۲۷:گول زدن نابغه

حکایت نبوغ ۲۸: طعنه به ثروتمندان

حکایت نبوغ ۲۹:مهمان ملکه

حکایت نبوغ ۳۰:بخشش عجیب

حکایت نبوغ ۳۱:اثاثیه

حکایت نبوغ ۳۲:طراح معمای معمایی

حکایت نبوغ ۳۳:الهیات اینشتین

حکایت نبوغ ۳۴:عقل سلیم

حکایت نبوغ ۳۵:جنگ ابدی

حکایت نبوغ ۳۶:مزایای شهرت

حکایت نبوغ ۳۷:چه کسی می‌فهمد؟

حکایت نبوغ ۳۸:بستنی

حکایت نبوغ ۳۹:رهایی از قیود

حکایت نبوغ ۴۰:تناقض درون و برون

حکایت نبوغ ۴۱: نوزاد کله‌گنده

حکایت نبوغ ۴۲:مامان باذوق

حکایت نبوغ ۴۳:احترام ژاپنی

حکایت نبوغ ۴۴: کنکور ردّی

حکایت نبوغ ۴۵: ازدواج موقت

حکایت نبوغ ۴۶: ازدواج دائم

حکایت نبوغ ۴۷: کارمند نابغه

حکایت نبوغ ۴۸:ظهور نبوغ و آسیاب‌های کُند

حکایت نبوغ ۴۹:آزمایش سرنوشت‌ساز

حکایت نبوغ ۵۰:عذرخواهی از نیوتن

حکایت نبوغ ۵۱:جایزۀ فهمیدن اینشتین

حکایت نبوغ ۵۲:شرط‌بندی بر سر شهرت اینشتین

حکایت نبوغ ۵۳:شکلک معروف

حکایت نبوغ ۵۴:موجود تماشایی

حکایت نبوغ ۵۵:نتیجۀ ازدواج نبوغ و زیبایی

حکایت نبوغ ۵۶:نشانی معروف

حکایت نبوغ ۵۷:نسبیت عامه‌فهم

حکایت نبوغ ۵۸:اینشتینِ نامفهوم

حکایت نبوغ ۵۹:تناقض شهرت و نامفهومی

حکایت نبوغ ۶۰:نظریه نسبیت در تاکسی

حکایت نبوغ ۶۱:دو جریان زندگی

حکایت نبوغ ۶۲:خلوتگاه فکری

حکایت نبوغ ۶۳:سادگی و راحتی

حکایت نبوغ ۶۴:فرار از شهر

حکایت نبوغ ۶۵:صرفه‌جویی فکری

حکایت نبوغ ۶۶:دشمن اجبار

حکایت نبوغ ۶۷:دوستی با کودکان

حکایت نبوغ ۶۸:آموزش کودکان

حکایت نبوغ ۶۹:تربیت مکانیکی

حکایت نبوغ ۷۰:نفی نظامیگری

حکایت نبوغ ۷۱:جامعه گوسفندی

حکایت نبوغ ۷۲:تفاهم دشوار

حکایت نبوغ ۷۳:ریکشاو

حکایت نبوغ ۷۴:وقت و کار سیار

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 8 = 12